Zahrajte si orlovskou „šifrovačku“

Zahrajte si orlovskou „šifrovačku“

4.7.2024 0 Od DROZDÍK Petr

Spolek Orlová na furt, z.s., který vznikl před rokem spustil první šifrovací hru v Orlové. Na dvanácti stanovištích, které jsou rozmístěné v orlovském lesoparku. Šifrovací hry, neboli šifrovačky, jsou čím dál populárnější a to jak mezi dětmi tak i dospělými, kteří mají rádi hádanky a chtějí si tak otestovat své znalosti a schopnosti. „Jsou to aktivity, ve kterých se jednotlivé týmy prochází předem danou trasou, na které se posouvají dále pomocí luštění šifer. Jsou tedy hodně podobné klasickým “honům za pokladem“ – vysvětluje autor orlovské šifrovačky, Ondřej Chlubna, který nějakou formu šifrovaček již zapojuje do aktivit na táborech, které orlovský spolek pořádá v areálu orlovského letního kina. „Bavili jsme se o tom s se členy našeho spolku Orlová na furt a řekli jsme si, že by nějaká forma této hry mohla bavit i místní orlovany. Jsem velký fanda těchto šifrovacích her a tak jsem se dal do práce a dal tomu nějakou formu . je oproti ostatním šifrovačkám mnohem více relaxační. V lesoparku najdete 12 šifer mnoha různých formátů tvořící okruh, který můžete začít na jakémkoliv stanovišti a řešit kdykoliv během léta. Dokonce vás ani nelimituje to, pokud je určitá šifra nad vaše síly, a lze pokračovat v trase dále.“ doplňuje Ondřej Chlubna.

Orlovská šifrovačka ale i naučná stezka Zapomenutá Orlová se snaží nabízet lidem venkovní aktivity, kterými se mohou v letních dnech zabavit a zároveň zapojit své mozkové buňky. Součástí stezky Zapomenutá Orlová jsou dokonce hry Geocaching a Munzee, které se snaží do stezky zapojit herní prvky. Na stezce Zapomenutá Orlová mimochodem spolek Orlová na furt také pracuje a tento rok chystá její rozšíření o čtyři další cedule.

Jak začít hrát orlovskou šifrovačku?

Hra je určena především pro rodiny. Hru lze hrát i zcela offline luštěním šifer v terénu, ale správné odpovědi lze ověřit jen online na webu www.orlovanafurt/sifrovani. Šifry i trasa jsou ovšem tvořeny tak, aby nebyly limitující. Šifry jsou velmi rozmanité, tak aby pro děti i dospělé přinesly vždy unikátní výzvu, ale aby i pro dospělé byly určitým způsobem zajímavé. Určitě bych se tedy na trasu nebál vyrazit i bez dětí.


Ke startu hry stačí zajít na web www.orlovanafurt/sifrovani nebo se jen toulat po lesoparku a dříve či později naleznete jednu z cedulí s šifrou. Na ceduli najdete vždy zmíněnou šifru, informace o hře a mapku s trasou k další cedulce. Pokud tedy nedokážete nalézt odpověď na určitou šifru, tak můžete pokračovat v trase. Správné odpovědi lze poté ověřit online. Trasa obsahuje dvanáct cedulí a lesní terén. Hra zabere zhruba 1-2 hodiny.

Hrajeme celé léto

Šifry budou k dispozici celé léto, až do konce srpna. Správné odpovědi lze ověřit na webu. Pokud vyluštíte všechny šifry, postačí na webu vyplnit formulář a budete zařazeni do žebříčku vítězů. Pro nejrychlejší luštitele a náhodně slosované následně čekají v průběhu září věcné ceny. Vítězné týmy bude orlovský spolek zmiňovat na svém facebooku a pomocí e-mailů.

Petr Drozdík
šéfredaktor portálu eOrlová.cz