Od focení mobilem k výstavě na orlovském náměstí

Od focení mobilem k výstavě na orlovském náměstí

9.7.2024 0 Od DROZDÍK Petr

Petr Poláček a jeho fotografie

Poslední červnový týden se na orlovském Náměstí 28. Října objevila nová výstava. Na fotkách mohou orlované vidět zajímavá místa našeho krásného města jejichž autorem je orlovský fotograf a patriot, Petr Poláček. „Orlovou mám rád, chtěl jsem lidem ukázat, že i když je Orlová často vnímána negativně, je tady spousty zajímavých a hezkých míst.“ popisuje svou výstavu s názvem „Orlová objektivem Petra Poláčka“ její autor během našeho rozhovoru.

Petře, jak jsi se dostal k fotografování ? Jak dlouho vlastně provozuješ tento krásný koníček, jehož výsledky potěší oko nejen orlovany?
Focení mě začalo bavit když se začaly objevovat první mobily s foťáky, tehdy samozřejmě kvalita fotek byla otřesná, a tak jsem se rozhodl koupit si v roce 2011 svoji první zrcadlovku.

Máš vyloženě nějaké téma, které tě baví fotit? Co fotíš nejraději a proč?
Když jsem začínal fotit , lákaly mě hlavně večerní fotografie a focení krajiny, občas nějaká ta makrofotografie. Po pár letech už mě to začalo trošku nudit, protože mi to přišlo pořád to stejné, jaro léto podzim zima východ slunce západ slunce. Pak jsem jednou zkoušel fotit při noční bouřce a ulovil jsem svůj první blesk, což se mi zalíbilo a začalo mě to lákat, takže aktuálně nejraději fotím blesky, příchod bouři a nějaké zajímavé mraky. Co mě rozhodně nebaví a neláká je focení lidí svateb atd. Občas si rád zafotím i nějaké reportážní foto.

Jak dlouho pracuješ na jedné fotografii, než získá finální podobu? Je potřeba fotografii vždy upravit pomocí nějakého nástroje?
Čas úprav fotky je různý, záleží hodně i na moji aktuální náladě, jak moc mám chuť si s fotografií pohrát. Když jsem s focením začínal, říkal jsem si, že fotky nikdy upravovat nebudu , že tím ztrácí originalitu toho, jak byla vyfocena, s první úpravou fotografie jsem velmi rychle změnil názor a pochopil, že s úpravou dostávají fotky ten správný „šmrnc „

Co tě přivedlo k myšlence uspořádat výstavu svých fotografií?
S myšlenkou výstavy jsem si pohrával již pár let, když jsem s focením začínal, nenapadlo by mě tehda, že se moje fotky budou líbit, budu vydávat kalendáře a lidé si budou kupovat moje obrazy. Když jsem časem viděl, že se moje fotky líbí, začal jsem si pohrávat s myšlenkou výstavy, ale nelákala mě výstava někde v budově, proto když jsem poprvé spatřil venkovní výstavu umístěnou na stojanech, měl jsem hned jasno, že přesně tohle chci a díky spolupráce s Městem Orlová se to podařilo dotáhnout a výstavu uspořádat.

Je to čistě výběr Tvých nejlepších fotografií nebo má výstava nějaký konkrétnější kontext?
Jelikož bych o sobě řekl , že jsem tak trochu patriot a Orlovou mám rád , chtěl jsem lidem ukázat, že i když je Orlová často vnímána negativně, je tady spousty zajímavých a hezkých míst. Určitě to není výběr mých nejlepších fotografií, i když minimálně jedna z mých TOP fotek tam myslím je.

Pokud se nepletu, vydal si už 3 kalendáře. Připravuješ další? Pokud ano, na jaké téma bude?
Myslím že těch kalendářů bylo více než 3 ročníky, určitě letos plánuju vydání kalendáře i na příští rok, ale nad tématem zatím váhám, většinou jsem dělal krajinářské kalendáře a jeden rok jsem zkusil vydat na téma bouřek a blesků, tím že toto téma mě baví aktuálně nejvíc, zvažuji opět nad tématem bouřkového kalendáře případně kombinace bouřek a krajiny. Kalendáře začínám většinou řešit po prázdninách, takže ještě je čas se rozmyslet.

Nelze si nevšimnout, že fotíš rád i blesky. Jak časově je náročná příprava takového focení a co to vše obnáší?
Focení bouřek a blesků je hlavně loterie, určitě je potřeba sledovat předpovědi, takže taková lehčí příprava začíná už den dva dopředu a pak v průběhu dne sledování radaru a postupu bouřek, podle toho se rozhoduji, kam vyrazím. Pak už jen zbývá mít připravenou techniku, nabité baterky, a náhradní věci na převlečení, protože když blesk uhodí hodně blízko vás, tak se čisté prádlo hodí. (smích)

Máš nějaký fotografický sen? Čeho bys chtěl dosáhnout?
Zatím se mi nepodařilo vyfotit nějakou pěknou Spercelu (bouře s dominantním sestupným proudem, často nabývá značných rozměru a působí hrozivým „těžkým“ vzhledem.) takže aktuálně je to mým cílem, a co se týče nějakého snu, tak takovým vysněným cílem by bylo zažít sezónu tornád ve spojených státech.

Na závěr doplníme, že výstava bude k dispozici na Náměstí 28. října podle vedoucí kanceláře starosty, Bc. Andrey Klusové, do konce letošního roku.

Petr Drozdík
šéfredaktor portálu eOrlová.cz