Spolek Václavka chce bojovat proti ubytovnám v Orlové

Poslední dobou se začaly v Orlové rozšiřovat soukromé ubytovny, není to tak dávno, co v novinových článcích  pobouření občané vyjadřovali svou nespokojenost nad nárůstem nepřizpůsobivých obyvatel, kteří se sjížděli z okolních měst a začali se v Orlové usídlovat.

Ve městě začala růst kriminalita, stouply počty vloupání a krádeží a lidé se začali bát. Když se však obrátili o pomoc na místní úřady, nedočkali se jí, respektive dočkali, ale výsledky neměly požadovaný efekt. Jak už to tak bývá, negativní věci se ve většině případů pomaličku zametají pod koberec a tak situace kolem nepřizpůsobivých občanů, stěhujících se do Orlové, utichla.

Petice proti rozšiřování ubytoven v Orlové - Spolek Václavka Orlová

Petice proti rozšiřování ubytoven v Orlové –                      Spolek Václavka Orlová

V Orlové jsou však lidé, kteří se jen tak nenechají odbýt a chtějí bojovat za spravedlivé a férové jednání. Několik takových tvoří Spolek Václavka – sdružení sousedů a kamarádů. Spolek je iniciátorem „Petice proti rozšiřování ubytoven v Orlové“. Záměr nás velmi zaujal, a proto jsme přišli na schůzku, abychom se dozvěděli více informací.

Obyvatelé Orlové – Poruby jsou v poslední době značně zneklidněni, masivním nárůstem trestné činnosti ve své lokalitě a jsou přesvědčeni, že příčinou této situace je zprovoznění několika ubytoven pro sociálně slabé občany, ve kterých jsou ovšem převážně ubytovaní „nepřizpůsobiví“ občané, bez jakékoli vazby na zdejší oblast. Největším zdrojem problému je ubytovna v areálu bývalého dolu Fučík 5, kde měla být původně zřízena průmyslová zóna. Změnou územního plánování v únoru 2012, odsouhlasilo zastupitelstvo města zřízení soukromé ubytovny. Stalo se tak po nestandardním úředním postupu neboť změna územního plánu, nejprve schválena nebyla (prosinec 2011).

„Ubytovny jako takové nám nevadí, jsou prospěšné, pokud se jedná o zajištění bezpečí a zázemí pro matky s dětmi a ostatních, kteří nemají střechu nad hlavou. Je přirozenou snahou každého města poskytnout ubytování všem svým občanům, kteří se v tíživé situaci ocitli. Vadí nám však chování „nepřizpůsobivých“ občanů, kterých se v ubytovnách soustředí stále víc a víc. Vadí nám jejich nerespektování norem soužití s ostatními zdejšími občany“, říká předseda spolku Václavka Vlasta Ulbrichová a dál pokračuje „když se územní plán změnil, město a soukromí podnikatelé, kteří jsou vlastníky současných ubytoven, slibovali, že ubytovny budou výhradně pro matky s dětmi, resp. pro zaměstnance firem, které zde působí či budou do budoucna působit. To se však nestalo. Slib dodržen nebyl“.

„V tomto směru naprosto selhalo vedení města, pro které povolením provozu skončil jakýkoli zájem o ubytovny a ponechalo vývoj kolem těchto ubytoven svému osudu, místo toho aby důsledně monitorovalo situaci s cílem spokojeného žití starousedlíků.

Proto chceme dát dalším ubytovnám červenou, zamezit jejich zřizování a donutit místní úřad, aby nebral svá rozhodnutí na lehkou váhu, ale aby také za svá rozhodnutí nesl odpovědnost.

„Z těchto důvodů jsme vyhlásili „Petici proti rozšiřování ubytoven v Orlové“. O Petici je mezi občany velký zájem, v současné době máme petiční archy umístěny v prodejně Fialka, restauraci Na Střelnici, samoobsluze v Orlové-Porubě a v restauraci Na Zátiší. Našim cílem je dojít k vyhlášení místního referenda a pevně věříme, že se nám to společnými silami podaří“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..