Slovo zakladatele portálu eOrlová

Slovo zakladatele portálu eOrlová

23.4.2014 0 Od DROZDÍK Petr

Vážení přátelé, kolegové, občané a především čtenáři portálu eOrlová,

po dnešní zkušenosti jsem se rozhodl vyjádřit svůj postoj k aktuálnímu dění v našem městě a okolnostem, které se týkají portálu eOrlová.

Dnes jsem měl totiž jedinečnou příležitost se přesvědčit,  že lidé, kteří na první pohled vypadají rozumně, férově, o kterých jsem si myslel, že mají smysl pro dobrou  věc, mohou ve skutečnosti představovat faleš a aroganci.

DROZDÍK Petr

DROZDÍK Petr

V květnu roku 2012 jsem se rozhodl založit informační portál pro město ve kterém žiji, něco, co v Orlové ještě není, místo, kam mohou lidé svobodně a bez cenzury psát své názory, podělit se o své koníčky, zájmy či spolkové činnosti. Místo, které bude pro všechny, které budou mít občané tohoto města rádi.

Není to jednoduchá práce, obzvláště, když sháníte zdroje informací a podporu z okolí mezi lidmi, kteří jsou důležití, tvoří totiž podstatnou část celého projektu, naplňují jeho význam a posunují jej dál, ukazují portálu především cestu, kterou má jít a čím se má zabývat. A mne osobně tato práce naplňuje.

Najdou se ale i lidé, kteří ve snaze vytvořit pro společnost něco dobrého vidí možná závist, a nebo snahu o reklamu jak jsem se dnes dočetl v jednom příspěvku.

Na co narážím? V říjnu minulého roku jsem na popud jedné naší čtenářky zorganizoval veřejnou sbírku pro útulek v Orlové, přispět mohl každý, sháněly se především deky, kterými by se vyplnil skromný příbytek opuštěným zvířatům přes zimu, která bývá krutá. Ostatní dary jako krmivo a čistící prostředky byly na zvážení. Chápu, dnes každý šetří kde se dá a každý nemá na to, aby mohl ze svého rozpočtu koupit pytel granulí. Podpora v podobě starých a nepotřebných dek se mi zdála ale rozumná.

S organizací projektu byly sice trochu potíže, ale sbírku jsme nakonec uskutečnili a dary předali místnímu útulku.

 

Portál eOrlová měl snahu co nejvíce rozšířit tuto akci, aby se prostřednictvím sociálních sítí dostala do podvědomí co největšímu počtu uživatelů Facebooku v Orlové, a tak se výzva v podobě příspěvku šířila kde to šlo. Oslovili jsme i skupiny lidí, stránky, a jednou z nich byla i MM – Mladé město Orlová. Ačkoliv tento příspěvek na jejich stránce oslovil pár lidí, byl autory této stránky smazán, bezdůvodně, bez komentáře. Říkal jsem si, kdo by měl zájem na tom, aby se informace o pomoci opuštěným zvířatům nedostala na veřejnost? Tenkrát jsem to nijak zvlášť neřešil, povzdechl jsem si, pokrčil rameny a šel dál.

V dubnu letošního roku jsem to zkusil znovu, tentokrát jsem již nevkládal automaticky příspěvek na zeď stránky MM- Mladé město Orlová, ale oslovil jsem její redaktory (vlastníky) soukromou zprávou. Slušně jsem položil dotaz, zda je možné nasdílet na jejich stránce akci „Ukliďme Česko!“  Nikdo mi neodpověděl.
Nedalo mi to.  Napsal jsem na výše uvedenou stránku přímo na zeď, že  mám pocit, že příspěvky někdo cenzuruje, a že pokud tomu tak je, tak bych rád věděl proč. Nevěřil jsem, že mi někdo odpoví, spíše jsem očekával, že dojde ke smazání mého dotazu.

Někdo mi přece jen odpověděl, nevím konkrétně kdo – nepodepsal se. Odpověď, kterou jsem ale obdržel mne šokovala.

Bylo mi odpovězeno, že sdílí pouze to, co uznají za vhodné, že nic ale nemažou a že příspěvek nebudou zveřejňovat proto, že to organizuje portál eOrlová, který podle vyjádření kopíruje v mnoha případech jejich Facebook stránku.

Když jsem se ptal na konkrétní případy, protože toto obvinění kategoricky odmítám, tak už jsem se odpovědi nedočkal. Naopak mi byl nabídnut ceník, pokud chci prezentovat na jejich Facebook stránce příspěvek o dobrovolnické akci „Ukliďme Česko!“ Je totiž dle jejich vyjádření považována za reklamu.

Nevím jak ostatní, ale já snahu zapojit občany našeho města do akce podporující ochranu životního prostředí, která je dobrovolná, nezisková, nevidím ani trochu náznak reklamy. Reklamy čeho? Koho? Portálu eOrlová snad? To už jsem se nedozvěděl, protože celé vlákno této diskuse bylo opět radši smazáno.

A slovo na závěr?

Velmi mne takový přístup lidí mrzí, a těch, ve kterých vidím potenciál, tu dobrosrdečnost, odhodlání udělat něco dobrého pro ostatní – obzvlášť. Nikdo není dokonalý, každý děláme chyby, ale arogance a podkopávání si nohou k dobré společnosti podle mého názoru rozhodně nepatří.

Vím, že takových případů ještě bude, ale věřím, že vše špatné je k něčemu dobré.

 

DROZDÍK Petr
vedoucí projektu eOrlová a šéfredaktor