Pomůže Petice zachránit budovu i výuku v ZUŠ J. R. Míši v Orlové-Porubě

Pomůže Petice zachránit budovu i výuku v ZUŠ J. R. Míši v Orlové-Porubě

6.3.2015 0 Od DROZDÍK Petr

Vážení čtenáři, občané,

jak někteří z vás víte, situace kolem Základní umělecké školy J. R. Míši v Orlové, není dobrá a v posledních dnech sena toto téma intenzivně diskutuje. Připomeňme si v krátkém shrnutí důvod. Před dvěma lety, ředitelka ZUŠ Blanka Zátopková přišla s návrhem na ukončení výuky a přemístění studentů do volných prostor orlovského Gymnázia (o této skutečnosti jsme vás již informovali dříve).

Proč se tak rozhodla? Podle jejích slov je důvodem špatný technický stav a ekonomická náročnost na provoz této školy (jak uvedla mimo jiné i v rozsáhlém rozhovoru pro Orlovské noviny).

Je tomu opravdu tak? Jsou argumenty paní Zátopkové přesné? Nedalo se takovému stavu, který trápí ZUŠ již několik let zabránit?

Základní umělecká škola Orlová

Základní umělecká škola Orlová

Podle Petičního výboru – na jejichž včerejší schůzi byl portál eOrlová přizván – který se snaží o záchranu budovy a zachování výuky, jsou důvody tak trochu jinde. A o tom, že stěhování žáků do jiných prostor je holý nesmysl, jsou přesvědčení nejen jeho členové, ale i rodiče studentů a široká veřejnost.

Jaké je řešení? Podle slov paní ředitelky Zátopkové by stály opravy naší lidové školy 25 milionů korun a přestěhování je podle jejich úvah daleko levnější. Nám se pak podařilo zjistit, že na stěhování jsou již vypracovány materiály a cena by se měla pohybovat kolem 12 milionů korun. Ovšem, co bude s prázdnou budovou ZUŠ? V Orlové se proslýchá, že by se měla odprodat a přestavět na ubytovací pavilony pro starší spoluobčany (pozn.redakce: asi něco podobného jako dům s pečovatelskou službou). Že by tedy vedlejší zájmy? Nebylo by lepší využít těch 12 milionů na částečnou rekonstrukci školy, zapracovat na efektivním plánu rozvoje, který bude stát na schopném manažerovi a školu postupně opravit celou?

Ředitelka ZUŠ Zátopková zároveň popírá, že by se členové Petičního výboru chtěli setkat a situaci řešit. Jak však členové výboru na včerejší schůzi uvedli, setkání proběhlo již před dvěma lety, kdy poprvé vyplynul na povrch nápad školu přestěhovat. Školou tehdy současné členy Petičního výboru se kterými byla i tehdejší poslankyně PS PČR za Moravskoslezský kraj, Mgr. Jana Drastichová provázela účetní, která celé jednání i vedla. Podle slov Radima Lapšanského se však od té doby nic nezměnilo. „Nezměnilo se nic na přístupu ředitelky k fungování ZUŠ. Právě naopak, problémy se ještě prohlubovaly. Ze strany paní ředitelky nebyla podniknuta žádná konkrétní aktivita, která by směřovala k řešení této krizové situace a odvrácení likvidace lidové školy, která disponuje tak úžasným koncertním sálem s obdivuhodnými akustickými vlastnostmi a která vychovala několik umělců“ .

My se tedy paní ředitelky Zátopkové ptáme:

1)  jaké konkrétní kroky jste provedla pro záchranu fungování ZUŠ ve stávajících prostorách ?

2)  tvrdíte, že Základní umělecká škola oproti GOA nedostává žádné finanční prostředky na provozní náklady – Jak je to možné? .Zkoušela jste např. oslovit Kraj na možnost poskytnutí dotací z Evropských fondů?

3)  existuje z Vaší strany vůbec nějaký konkrétní návrh na zlepšení finanční situace školy? Nebo zlepšení, v současné době chabé propagace školy? Případně rozšíření výuky dalších uměleckých oborů vč. náboru nových žáků? Pokud ano, s kým a kdy byl návrh projednáván?

4)  zkoušela jste jednat o případném pronájmu nevyužitých pavilónů? Pokud ano, zajímá nás, s kým a kdy tato jednání probíhala. Pokud ne, tak proč.

 

Snad nám paní ředitelka na tyto otázky odpoví. Jakmile obdržíme její odpovědi, budeme vás informovat.

Petiční výbor pro záchranu ZUŠ v Orlové rozmístil do několika míst ve městě petiční archy pro možnost podpisu. Podle našich informací by mělo být zaplněno na 20 archů (za pouhých 10 dní), které budou odevzdány zřizovateli ZUŠ – Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje. Za tuto práci přísluší celému týmu velká poklona a dík.

V oběhu však zůstává i nadále elektronická verze této Petice, kterou můžete podepsat zde.

Diskuse a další informace pak naleznete na oficiální Facebook stránce.

 

DROZDÍK Petr
šéfredaktor