Pomocí technologie DNA si budou moci své kolo nechat označit i občané Orlové.

Pomocí technologie DNA si budou moci své kolo nechat označit i občané Orlové.

26.7.2015 0 Od DROZDÍK Petr

Začátkem července letošního roku spustila karvinská Městská policie pro občany svého města bezplatné značené jízdních kol a invalidních vozíků pomocí forenzního značení (technologie DNA).

Počet krádeží jízdních kol a právě i invalidních vozíků rapidně stoupá. Ukrást takové kolo, je velmi jednoduché a pro zkušené zloděje je to otázka několika vteřin, avšak nalézt pachatele je už o hodně složitější. Značení kol, pomocí technologie DNA je součástí Programu prevence kriminality, který je pod záštitou Ministerstva vnitra ČR.

Značení kol v Ostravě (foto Deník)

Značení kol v Ostravě (foto Deník)

V některých městech, které jsou do tohoto projektu zapojena mohou cyklisté také využívat pevné uzamykatelné stojany pro jízdní kola. Jde o novinku v oblasti prevence krádeží bicyklů na veřejných místech. Jeho hlavní předností oproti stávajícím stojanům je možnost uzamčení kola pomocí masivního kovového třmenu a spolehlivého uzamykacího mechanismu, který je pevnou součástí stojanu.
Uzamykatelné stojany pořizují a instalují majitelé a provozovatelé obchodů, restaurací, koupališť, penzionů, supermarketů a dalších obdobných zařízení – např. škol, firem a úřadů. Stojany jsou vhodné jako součást městského mobiliáře (např. pro vybavení autobusových a vlakových nádraží).

 

Jak funguje technologie DNA ?

Nové forenzní značení umožňuje za pomoci unikátní technologie mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA doplněné výstražnými prvky a ve spojení s rozsáhlou mezinárodní databází chráněných předmětů, silný nástroj při ochraně majetku a při jeho jednoznačné identifikaci.
Takto označená jízdní kola jsou pak evidována v komplexním systému ve kterém lze velmi snadno a rychle zjistit pravého majitele odcizeného kole. Návratnost odcizeného či ztraceného jízdního kola je tak pro majitele vyšší, protože takto označené kolo se stává zároveň neprodejným.
Syntetická DNA je netoxická a zdravotně nezávadná látka, která je po zaschnutí pouhým okem neviditelná a bez viditelného poškození neodstranitelná. Každé označení v sobě nese naprosto unikátní kód, který je nezaměnitelný.

Kdy se dočkají značení občané Orlové

Na tuto otázku redakci odpovídal přímo šéf Městské policie Orlová, pan Mgr. Romana Galia, který nám sdělil, že přesný termín značení bude znám až koncem příštího týdne, kdy očekává dodávku DNA gelu.
Termín značení bude také zveřejněn v Orlovských novinách, které vycházejí v pátek 31. července.

V průběhu týdne ještě upřesníme, co si budou moci občané Orlové označit bezplatně a zda se značení bude týkat i koloběžek.