POZOR! Od soboty platí povinnost nošení reflexních prvků.

POZOR! Od soboty platí povinnost nošení reflexních prvků.

17.2.2016 0 Od DROZDÍK Petr

Vážení čtenáři, občané,

Created by AccuSoft Corp.

Created by AccuSoft Corp.

tuto sobotu vstoupí v platnost nový zákon, kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, který chodcům nařizuje nosit reflexní prvky na svém oblečení a to při snížené viditelnosti a v noci. 

Rozhodlo o tom 46 ze 72 senátorů na 18. schůzi, která se konala 18. ledna 2016.

Důvodem této změny v zákoně je alarmující statistika, kterou zveřejnilo ministerstvo dopravy, které hovoří, že až šedesát procent chodců zemře v noci a osmdesát procent za snížené viditelnosti.

JAKÉ PRVKY NOSIT A KDY ?

Reflexní prvky je každý povinen nosit půjde-li po krajnici nebo okraji vozovky, kde není veřejné osvětlení. „Zpočátku bude policie reflexní pásky rozdávat, aby chodci novou povinnost pro příště neporušovali a chránili svou bezpečnost,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Reflexních prvků je celá řada, ideální umístění je jak na noze tak i ruce a to směrem do vozovky. Dostatečný je například i reflexní prvek, který je součástí oblečení, batohu či tašky, pokud je dostatečně viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu.

reflexni_prvky_letak

Pokud vás policista zastaví a reflexní prvek mít nebudete, hrozí vám pokuta která bude v rozmezí od nuly do 2000 Kč blokově a od 1500 do 2500 Kč ve správním řízení. Z počátku by však policisté měli občanům spíše domlouvat a v rámci bezpečnostních akcí, o kterých budeme včas informovat reflexní prvky rozdávat.

 

DROZDÍK Petr