Na orlovské ZUŠ proběhl další ročník Ústředního kola soutěže ZUŠ v komorní hře s převahou dechových nástrojů. Byl poslední ?

Na orlovské ZUŠ proběhl další ročník Ústředního kola soutěže ZUŠ v komorní hře s převahou dechových nástrojů. Byl poslední ?

9.5.2016 0 Od DROZDÍK Petr

Vážení čtenáři,

Koncertní sál M. Pouzarauplynulý týden ve dnech 6. a 7. května 2016 proběhl na orlovské ZUŠ J. R. Míši v Orlové – Porubě další ročník Ústředního kola soutěže ZUŠ v komorní hře s převahou dechových nástrojů.

Soutěž byla završena nedělním Koncertem vítězů, nad kterým převzal záštitu starosta Orlové, pan Ing. Tomáš Kuča. Ten se vzhledem ke svému náročnému programu dostavil se zpozděním.

Portál eOrlová se rozhodl k letošnímu ročníku, který organizovala orlovská zuška udělat článek, jelikož jej možná organizovala letos naposledy.

Koncert vítězů se konal v koncertním sále Miroslava Pouzara, který je pojmenován podle jednoho z ředitelů orlovské zušky. Pan Miroslav Pouzar působil ve škole ze všech ředitelů nejdéle a to celých 30 let.

Koncert byl velmi krásný, atmosféra v koncertním sále, který byl téměř zaplněn byla famózní. Výborná akustika a ještě skvělejší výkony mladých nadějných umělců.

Odborná porota hodnotila soutěžící ve třech kategoriích a to v kategorii Zobcových fléten, Dřevěných nástrojů a Žesťových nástrojů. A musím uznat, že hodnocení neměli vůbec jednoduché. Jak jednotliví soutěžící dopadli se dozvíte ve výsledkových listinách, které zobrazíte kliknutím na danou kategorii.

 

Ředitelka Zátopková byla z letošního ročníku nadšená

Paní ředitelku jsem vyzpovídal jako poslední. Zářila úsměvem a spokojeností. A jak zhodnotila letošní ročník soutěže?
„Byl fantastický, tady jsme mohli vidět ty výkony. Naše škola se podílela na organizaci této soutěže. Ústřední umělecká rada, je garantem úrovně této soutěže a pak jsou zde samozřejmě důležité poroty, kde opravdu zasedali odborníci.  Byly zde i soubory, které byly tak vynikající, že dostaly plný počet bodů a to je 25.:  Pochvalovala si ředitelka a dodává, že na tak malou školu s dvaceti pedagogy to byl obrovský kus práce takovou soutěž zorganizovat a zajistit. Podle ohlasů však usoudila, že se jim to podařilo zvládnout.

 

Osud orlovské ZUŠky zaskočil soutěžící, učitele i rodiče

V průběhu koncertu jsem zpovídal jednotlivé soutěžící, abych se zaptal na jejich dojmy z letošního ročníku soutěže, na to, jak se jim u nás v Orlové líbí či jak jsou spokojeni s organizací letošního ročníku, který zajišťovala Orlová,

Ptal jsem se také na názor k aktuálnímu tématu a tím je přestěhování orlovské ZUŠky do prostor obchodní akademie, zajímal mne názor nezainteresovaných osob, studentů, jejich rodičů i učitelů na to, zda by si dovedli představit, že by se učili v jiné škole než v ZUŠ, a co říkají na záměr zřizovatele orlovské ZUŠ J. R. Míši na její přestěhování do prostor orlovského gymnázia a budovu změnit na zařízení pro pacienty s Alzheimerovou chorobou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Atmosféra i průběh soutěže se většině líbil. Snad jedna věc byla organizátorům vytýkána a to ubytování. Děti byly rozděleny do různých vysokoškolských kolejí v Karviné a rodiče, kteří si museli ubytování hledat sami přes internet zase dojížděli např. do Havířova. Tady mne napadá jedna myšlenka, když má orlovská ZUŠ nevyužité pavilony, proč její zřizovatel nepomyslí na to, že by z jednoho z nich mohl udělat např. ubytovací zařízení? Já jsem přesvědčen, že by našlo využití nejen pro soutěže základních uměleckých škol, ale také pro jiné akce pořádané městem či jinými organizacemi.

Názory na přestěhování výuky orlovské ZUŠ a přestavbu její současné budovy pro účely sociálních služeb si můžete přečíst v níže uvedených rozhovorech.

 

 

Soutěžní skupina – VYSOKÉ MÝTO

Jak se Vám líbí naše ZUŠ?
„Škola se nám líbí a to moc, jen je horší to ubytování a dojíždění sem. Jsme ubytovaní v Karviné na studentských kolejích.“

Dovedete si představit, že by se nějaký z dalších ročníků nepořádal např. zde v koncertním sále, ale v budově Obchodní akademie či jiné škole?
„Pokud by tomu nebyl koncertní sál přizpůsoben tak nikoliv.“

Ptám z toho důvodu, protože zřizovatel orlovské ZUŠ chce výuku v této budově zrušit.
Tak to je pro nás překvapení. O tom jsme neslyšely. Byla by škoda tuto školu zrušit, je fajn, a za další, ty děcka jsou zvýklý zde chodit, je tady lepší akustika a tak. Kdyby tam byl normální kvalitní sál tomu přizpůsobený tak ano, ale nedovedu si to živě představit, jak třeba v obchodní akademii cvičíme a koncertujeme. Je potřeba několik sálů, pro velkou kapacitu lidí, ne jen jeden.“

A moje poslední otázka, jak se vám líbí u nás v Orlové ?
„Moc jsme toho neviděli teda, což je škoda, my jsme prostě odehráli a jeli na koleje a zase pak sem, takže škoda, ale první dojem jo, je tady pěkně, i to prostředí kolem.“

 

Soutěžní skupina – ORLICKÉ HORY

Jak se vám v Orlové líbí ?
Jsme docela takový překvapení, čistý město, ale složení obyvatelstva v Karviné … děti se bály projít. Ale jako celkově v Orlové to jde.“

Já už jsem zaslechl že děti jsou ubytovány v Karviné, a kde jste ubytování vy?
„Rodiče jsou tady a prarodiče jsou v Havířově, nebylo prý nikde místo.“

To je škoda, že jste takto rozdělení, doprovod si tedy zajišťoval ubytování sám ?
„No, to jsme si bohužel musel zajistit sami přes internet.“

Jak se vám líbí orlovská ZUŠ?
„No designově vůbec ne.“

Myslíte vnitřní prostory nebo jak budova vypadá?
„Obojí.“

Takže byste byli radši, kdyby se soutěž pořádala jinde než v této škole?
„Já si myslím, že celostátní soutěž by si zasloužila hezčí podmínky, pro hraní, ale hlavně ta základní umělecká škola by si to zasloužila, protože ty děti se tady učej estetickýmu vzdělání, takže si myslím, že chodit do lidový školy umění, která je takhle nepěkná – ve třídách linoleum – , že by si to zasloužilo od města, aby zastupitelé dali škole víc peněz, aby děti měli základní uměleckou školu v kulturním a estetickým prostředí, když mají vytvářet sami kulturní a estetické hodnoty.“

Nevím, zda o tom víte, ale zřizovatel ZUŠ chce tuto budovu právě zrušit, a přesunout výuku do prostor obchodní akademie.  Dovede ti představit, že by se vaše děti v Orlických horách učili hrát např. na gymnázium nebo v jiné budově než je ZUŠ?
„Já jsi myslím, že ZUŠ by měla mít svou budovu, ale tahle ta budova by se měla zrekonstruovat, protože se o ní nikdo zřejmě nestaral.“

 

Soutěžní skupina – ŠTERNBERK

Jak se vám líbí v Orlové? Už jste tady někdy byli?
„Jsme tady poprvé a je to dobrý. Krásné místo, sál, prostředí  .. krásný.“

Akustika v pořádku?
“ Byla perfektní !“

Byli jste určitě v mnoha městech na soutěžích, dovede si třeba představit, že by se takový koncert odehrával někde jinde než v budově ZUŠ?  Např. v obchodní akademii?
„V obchodní akademii? To nedokážu.“

Ptám se proto, protože záměr zřizovatele této školy je přestěhovat výuku právě do prostor obchodní akademie, kde sice jsou slíbeny nějaké úpravy, ale zeptám se, vy jako umělci, dokážete si představit, že by jste se v budově OA učili či trénovali?
“ No asi ne, leda že by byly třídy odhlučněné.“

 

Soutěžní skupina – POLICE NAD METUJÍ

(ředitelka ZUŠ, Lenka Němcová a žáci)

Jste v Orlové poprvé?
„Ano, v Orlové jsme poprvé, na soutěži, po mnohokráte.“

Jak se vám tady líbí?
„Líbí se nám tady, co se týče organizace, ubytování, prostě celkově je ta soutěž dobře udělaná. Já jsem spokojena.“

Celkové dojmy z letošního ročníku této soutěže ?
„Velmi vysoká úroveň, jeden soubor vedle druhého, skutečně velmi vyrovnaný, porota měla těžkou práci rozdělit ceny do těch tří pásem. Ta úroveň dechových nástrojů jde velmi velmi nahoru.“

Jak byste hodnotila naši ZUŠ?
„Vaše škola se mi velmi líbí, a nejraději bych si ji přestěhovala k nám do Police nad Metují, je členitá, velká, má tři sály, modernější budova, líbí se mi.“

Nevím zda jste postřehla z médií, ale zřizovatel ZUŠ v Orlové chce právě tuto budovu zrušit a přestěhovat výuku do jiných prostor  Co na to říkáte?
„Velká chyba !“

Výuka má být právě přestěhována do prostor obchodní akademie, vy z pohledu ředitelky ZUŠ, nedomníváte se, že by to studentům mohlo uškodit ?
“ Určitě. S klasickýma třídama, tak jak je známe .. myslím si, že pro umělecké vzdělání je to velmi nevhodné.“

Jak se vám líbilo na soutěži (odpovídají studenti¨)
„Ano, líbilo moc, bylo to moc vyrovnaný, my jsme sice vyhráli první místo, ale s tím se také dalo počítat. 🙂 „

Jak se vám líbí Orlová ?
„Orlová je větší město než to naše městečko, je krásné, i ta zuška se mi líbí je pěkná, mě se hodně líbí ten sál.“

Kde jste byli ubytovaní?
„My jsme byli ubytovaní na Slezské univerzitě, a bylo to v pohodě. Je to tam zrenovovaný.“

 

Soutěžní skupina HAVÍŘOV

V Orlové jste na soutěži poprvé?
„V Orlové jsme docela často na takových soutěžích.“

Co říkáte na prostředí, okolí školy ?
„Akustika v sálech je velmi super, je taková citlivá, tuším že se něco muselo změnit, hlavně ve velkém sále.
A prostředí, no když to srovnám s libereckou zuškou, tak je to takové horší, ale nic co by tak zásadně vadilo hraní.“

Tou změnou máte na mysli co ?
„Ten sál byl takový hluchý, když se vydal nějaký tón, tak to nějak mizelo ale teď je to právě naopak. Takže změna určitě k lepšímu. My jsme hráli míň a bylo to všechno slyšet.“

Kluci, nevím zda jste v médiích postřehli, Havířov je docela blízko, budova ZUŠ se má rušit.
„Ouu, no tak to jsme neslyšeli. Proč?“

Má se přesněji řečeno přestěhovat do budovy obchodní akademie, Dovedete si představit, že byste cvičili v jiné budově než v ZUŠ?
!Já si myslím, že tam to zázemí takové nebude. Nevěřím tomu, že by to dokázali provést tak jako tady. Jinak si nedokáži ani představit že bychom se učili někde jinde, ty učebny musí být dobře akusticky odhlučněné, aby se studenti vzájemně nerušili, a komorní sál je velmi důležitý, a to podle mne není malá úprava.“

Jak hodnotíte letošní ročník soutěže?
„Byl super, nepostřehl jsem takovou soupeřivost, hádku, lidi byli fajn. Jsem spokojen. Dostali jsme ceny, mezi nimi i klarinet. takže jsme spokojeni.“

 

Soutěžní skupina – KOSTELEC NAD ORLICÍ (východní Čechy)

(učitel na saxofon a klarinety)
Jste poprvé v Orlové?
„V hudební škole ano, v Orlové nikoliv, já jsem tady hrával několikrát.“

Kde přesně jste hrál?
„Je to x let. Všechno si pamatovat nebudu, ale jednou jsme hráli u pana faráře tady na zahradě. Vím, že tady je takové starší náměstíčko, kostelík nahoře, tak tam.“

Vaše dojmy z letošní soutěže, jak jste byl spokojen ?
„Stěžovat si nemohu, jediný problém tady byl ubytováním, protože děti byly ubytovaný kdesi v Karviný, takže to bylo daleko a byl vždycky svoz nějakým autobusem. Tam kde byli ubytovaní procházely děti nějakou zónou s romskými spoluobčany a bylo jim řečeno, aby tam nechodili.“

Víte o tom, že by se zde výuka v orlovské zuš měla rušit ?
„UU, tak to nevím, to jako vážně jsou takový plány ? Tak to je pro mne překvapení. Určitě je to blbost.“

Dovede si představit, že byste své žáky učil v jiné budově než v základní umělecké škole? Např. v obchodní akademie, nebo na gymnáziu ?
„No, představit si to dokážu, ale např. ve Francii to funguje tak, že oni třeba choděj do školy pondělí, úterý a pak maj ty volitelný předměty, takže ti co maj muziku, tak dělaj celou středu jen muziku. Vím, že jedna moje žačka mi vykládala, že dělali ráno nějakou klasiku s Francouzem, pak měla nějakýho černocha na Jazz a pak měli koncert večer ještě nějakej. No a zase čtvrtek a pátek normální vyučování. Takže představit si to můžu, ale ten českej systém uměleckých škol je tak vynikající, že rušit to,  a cpát to do nějakejch jinejch škol to ne, to je blbost toto. Tohle je nenahraditelný tyhlety umělecký školy.“

 

FOTOGALERIE

 

Závěrem

Vážení čtenáři, jak si můžete přečíst, NIKDO si nedovede představit, že by se měl učit hře na nějaký nástroj jinde než v umělecké škole. Učitelé i studenti kroutili hlavami a v jednom případě mela paní učitelka skoro i slzy na krajíčku.

Co bude dál? Podaří se vedení Krajského úřadu za každou cenu dokončit svůj záměr „zlikvidovat“ orlovskou zušku? Více se dočtete v chystaném článku, kde podrobně rozebíráme všechna jednání mezi Krajským úřadem, Městem Orlová a Petičním výborem. Podrobně se podíváme kdo nás tahá za nos, kdo lže a zda nám tady náhodou něco velkého nesmrdí.

 

DROZDÍK Petr