Společnost OKD dnes podala ke Krajskému soudu žádost o insolvenční řízení.

Vážení čtenáři,

KRIZEpřed chvíli jsme obdrželi tiskovou zprávu společnosti OKD, která se týká vyhlášení úpadku společnosti.

„Vedení společnosti OKD se dnes seznámilo s usnesením Krajského soudu v Ostravě, který na základě podané žádosti o zahájení insolventního řízení poslal naši těžební společnost do úpadku. V souladu s verdiktem teď bude na počátku srpna následovat přezkumné řízení a schůze věřitelů, kteří rozhodnou, zda OKD půjde do konkurzu, nebo schválí reorganizaci firmy.

V zákonné lhůtě by pak byl předložen reorganizační plán, který musí nejprve schválit věřitelský výbor. Stávající management firmy, jak už mnohokrát deklaroval, se zcela jednoznačně přiklání k druhé variantě – tedy zachovat chod firmy a postupně uspokojovat pohledávky svých věřitelů.“

Oznámil tiskový mluvčí společnosti Ivo Čelechovský

Společnost OKD, a.s., podala dne 3. května 2016 u Krajského soudu v Ostravě návrh na povolení reorganizace, jehož cílem je zachování zaměstnanosti, zachování bezpečného provozu podniku, a restrukturalizaci OKD pro vytvoření životaschopné společnosti, která bude konkurenceschopná na současných a budoucích trzích s černým uhlím.

Karviná, 3. května 2016 – Společnost OKD, a.s., dnes podala u Krajského soudu v Ostravě dlužnický insolvenční návrh spojený s návrhem o povolení reorganizace podle příslušných ustanovení zák. č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), v platném znění.

Představenstvo společnosti OKD, a.s., rozhodlo o podání návrhu na povolení reorganizace s cílem zachovat zaměstnanost, provoz podniku, v co nejvyšší míře postupně uspokojit své věřitele a vytvořit životaschopnou společnost.

Předseda představenstva a generální ředitel Dale R. Ekmark po dnešním jednání statutárního orgánu prohlásil: „Nemáme v tuto chvíli dostatek finančních prostředků pro úhradu našich nevyrovnaných dlužných částek, nicméně během května bychom za běžného chodu měli obdržet platby od našich odběratelů, které by měly být dostatečné ke krytí minimálně nezbytných výdajů pro pokračování denního provozu včetně neuhrazených výplat zaměstnancům“.

Jak dále uvedl, „i když to bylo velmi těžké rozhodnutí, tento dobrovolný krok je správnou volbou pro budoucnost OKD, a.s. a hlavně jejich zaměstnanců a regionu. Umožní nám  stavět na dosavadních pozitivních výsledcích v oblasti úspor a snižování nákladů, provozních úspěchů a zlepšování bezpečnosti. Jsme zavázáni, že nalezneme komplexní řešení pro OKD.“

Jednání se zúčastněnými stranami započaly na konci roku 2015. Byla vedena společně s většinovým akcionářem mateřské společnosti NWR, skupinou AHG, (Ad Hoc Group) a vládou České republiky. Bohužel, tato jednání nevedla k dohodě zúčastněných stran a i přes obrovské úsilí se nepodařilo zajistit finanční prostředky nezbytné pro potřebnou reorganizaci OKD, a.s a vytvoření konkurenceschopné společnosti při současně historicky nejnižších cenách uhlí. Ani dosavadní pozitivní výsledky vedení společnosti ve snižování nákladů nezajistí vytvoření dostatečných finančních prostředků pro provedení jak restrukturalizace společnosti, tak i úhradu jejich závazků.

Společnost ihned zahájila kroky k nalezení potřebné podpory a podniká veškeré kroky, které umožní nadále úhradu mezd zaměstnancům, pokračování nepřerušeného a bezpečného provozu podniku a úhradu dalších závazků. Společnost bude nadále plnit své závazky ze smluv o dodávkách uhlí vůči svým odběratelům. Mimo jiné společnost osloví vládu České republiky za účelem obnovení jednání o restrukturalizaci společnosti.

Ekmark současně poznamenal, že uhelný průmysl je v nebývalém období poklesu se zvýšenou konkurencí ze strany zahraničního exportu, plynu, nadměrné nabídky na světovém trhu a historicky nízkými cenami v důsledku slabších ekonomik. Zdůraznil ale, že české černouhelné hornictví by nemělo být v kontextu energetické soběstačnosti České republiky myšleno v minulém čase. „Těžba uhlí sice bude mít v budoucnu menší význam, uhlí však bude i nadále hrát klíčovou roli při poskytování cenově dostupné a spolehlivé tepelné a elektrické energie a při výrobě oceli“.

Zdroj.: Tisková zpráva společnosti OKD ze dne 3.5.2016

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..