Orlovské fitness a kulturistika opět sklízí úspěchy i mimo soutěžní sezónu.

Vážení čtenáři,

koncem července jsme odstartovali první článek na téma fitness, který sklidili poměrně zajímavý ohlas. Ani dnes tomu nebude jinak. Do hledáčku si portál eOrlová vzal tentokrát KULTURISTIKU, která má své kořeny již z dob Antiky. Jako sport se prosadila až v 19. století a to převážně v USA. Evropu tento trend začal naplňovat až po druhé světové válce.

Bavit se budeme konkrétně o oddílu kulturistiky a fitness Šembi Orlová Martin Šembera.

Pan Martin Šembera se věnuje kulturistice již od svého mládí. Jeho oddíl funguje od roku 2001 a za tu dobu se mu podařilo „posbírat“ opravdu hodně ocenění.

Vývoj posledních dní ukázal, že fitness a posilování již dnes nestojí stranou, jako tomu bylo kdysi – ba naopak. Zdravému životnímu stylu a činkám se dnes věnuje široké spektrum lidí – od nejmladších cvičenců, až po nejstarší generaci v důchodovém věku.

V tomto sloupci bych se však chtěl věnovat právě mládeži, neboť my jako Oddíl kulturistiky a fitness Šembi si uvědomujeme důležitost a závažnost práce s mladými. Nechceme podporovat tzv. hamburgerovo – počítačovou generaci. Nejsme vizionáři, ale není nám dnešní situace lhostejná.

Oddíl Šembi

Na začátek je důležité v „mlaďochovi“ vzbudit zájem. Pokud se to podaří a „mlaďoch“ dostane prvotní péči – tedy pomyslnou berličku, můžete cílevědomou prací dokázat velké věci. Musíte mu dát najevo, že úspěch je k dispozici vždy, jen stačí chtít a brzy pochopí, že nic není nemožné.

Za poslední roky se nám v oddílu podařily velké věci, ale nejlépe hodnotíme právě poslední dva roky.

V mládežnických kategoriích dorostu jsme každý rok posbírali cenné kovy a vždy bojovali o titul mistra České republiky. Loni jsme skončili těsně před branami, když jsme na „Republice“ brali „pouze“ stříbro. Letos se to však podařilo!!

Adéla soustředění 3Mistrovství Moravy a Slezska pro nás znamenalo tři medailové příčky a kvalifikaci účastnit se prestižního Mistrovství České republiky.

Zde jsme posléze okusili chuť zlata – Tomáš Němec vyhrál nejen svou kategorii (kulturistika mladšího dorostu), ale stal se také absolutním mistrem České republiky v celé kategorii dorostu – máme tedy dvě zlata !!

V dorostenecké kategorii dívek (bodyfitness) okusila chuť republikového úspěchu také naše nejmladší závodnice Adéla Chalupková, když vybojovala třetí příčku a brala bronz.

Aby toho však nebylo málo, právě tito dva jmenovaní závodníci (nejmladší benjamínci oddílu) se dostali do úzkého výběru reprezentačního soustředění talentované mládeže Svazu kulturistiky a fitness České republiky (SKFČR).

Do tohoto výběru se dostane pouze dvacítka nejlepších mládežnických závodníků napříč republikou. Fantazie, našemu oddílu se to povedlo dva roky za sebou !!

Bereme to jako jakési zhodnocení naší práce. Je to pro nás veliká pocta a čest a zároveň nás to nabíjí novou energií.  Máte obrovskou chuť pokračovat v tom, co děláte. Vše je to o přístupu, věříme, že pokud mladým podáte pomocnou ruku a oni skutečně chtějí, můžete dosáhnout takových met, na které jste se báli dříve jen pomyslet. My už to dnes víme!!

Pokud se o nás chcete dozvědět více, pokračujte ve čtení dále …

Adéla soustředění 2

Čemu se věnujeme a proč to děláme?

Možná každodenní otázka každého člena oddílu a předpokládám, že i každého, kdo kdy uchopil činku do ruky mnohokrát znásobena pocitem soutěživosti a tvarováním lidského těla. Snažíme se o jakési modelování lidského těla se zaměřením na funkčnost a estetiku postavy.

Proč to tedy děláme?

Kulturistiku řadíme mezi sporty – BEZPOCHYBY. Z mého pohledu však možná mezi ty nejnáročnější sporty vůbec. Ptáte se proč? Pokusím se Vám odpovědět svým pohledem na věc. Rád bych mnoha lidem změnil názor a pootočil pohled na „tupé“ kulturisty, kteří zvedají jen „nějaké“ činky v posilovně.

Kulturistika a nejnáročnější sport? Věřím, že mnoho lidí se nad tímto nadpisem jen pousměje a řekne si, co je na kulturistice tak těžkého? Vždyť jen něco sníte, trochu si zacvičíte, dáte do sebe nejlépe kuřecí s rýží a ono to nějak poroste. Tímto způsobem uvažuje, dovolím si říct 90% lidí, kteří spadají do okruhu laické veřejnosti.

Je to však mnohem složitější, než to vypadá.

Kulturistika si vyžaduje každý den 100% soustředění, vyžaduje si 100% nasazení na tréninku, vyžaduje si 100% striktností ve vaší stravě, vyžaduje 100% odhodlanosti a mentální potřebu se stále zdokonalovat.

Ruku v ruce musí jít také každodenní vzdělávání a to nejen v oblasti stravování, přes fungování celého těla. Kulturistika je láska na celý život – je to o tom, vytvořit si režim, který každý den opakujete a i přesto se jej snažíte ještě více zdokonalit – pracujete na sobě. Je to režim, který jen tak neporušíte jen proto, že přátelé chtějí jít večer do klubu. Ta zodpovědnost vašeho já vám to nedovolí.

Je důležité najít rozdíl.

Je samozřejmostí, že ne každý návštěvník fitness musí být okamžitě kulturistou. V posilovnách tak potkáte mnohdy lidi různých výkonnostních skupin s rozlišnými cíli a představami. Důležité však je to, že kulturisté nebo zkušenější uživatelé fitness by měli být oporou, či předlohou pro nováčky a úplné začátečníky – vždyť ve chvíli, kdy překročíme práh fitness, jsme všichni na jedné lodi, všichni jedna komunita. Ptát se tedy, proč stát proti sobě? Vždyť společně můžeme být silnější.

Právě z tohoto důvodu zde vznikl před 15 lety Oddíl kulturistiky
Fitnesscentrum ŠEMBI.

Oddíl se snaží vychovávat mladé kulturisty, kteří se snaží dokazovat „obyčejným“ lidem přesný opak toho, jak kulturistiku a náš sport vnímá a démonizuje dnešní společnost. Chceme se vrátit ke kořenům a být opravdovými „kulturisty“ a pěstovat svůj vlastní chrám těla.

Pokud se chcete dozvědět více, navštivte nás osobně, nebo sledujte náš Facebook.

A jak si vlastně Oddíl kulturistiky Fitnesscentrum ŠEMBI vedl?

Žebříček oddílů po jarních mistrovských soutěžích 2016:

Celkem 180 oddílů z celkového počtu 426 oddílů zapsaných ve Svazu kulturistiky a fitness České republiky mělo své sportovce na pódiích jarních mistrovských soutěží 2016.

 

Mistrovství České republiky dorostu a juniorů (do 23 let včetně).

 1. Extrifit Club 121
 2. SK PEPA centrum Opava 87
 3. FitnesscentrumŠembi Orlová 50
 4. MuscleFactory Březnice 35
 5. Láďa Kurčík Bodybuilder Team 35
 6. Fitness Beseda Litoměřice 35
 7. Fitness AVE Přerov 27
 8. SF7 Team 25
 9. Queen Club Třinec 25
 10. Fitness Victory 24
 11. T&M Olympia Fitness Praha 17
 12. PajičTrainings 16
 13. Fitcentrum Assen Ostrava 16
 14. Fitness team Ronnie.cz 11
 15. PureHealth& Fitness Praha 10
 16. Gold Team Karviná 9
 17. Fit Park Ostrava 9
 18. FC KARO Slavia Havířov 9
 19. Sportovní klub Slavia Orlová 7
 20. Oddíl Kubík Fitness Ostrava 7
 21. Fit Darja Bohumín 4

 

V tabulce je znázorněna první desítka nejúspěšnějších družstev a kluby ze sousedních měst a přilehlého okolí. Obsadit třetí příčku v takové konkurenci bereme jako velký úspěch a věříme, že v příští sezoně budeme opět úspěšní. Nechali jsme za sebou opravdu kvalitní týmy, které nás kvantitou v mnohém předčí, my však preferujeme kvalitu a výborně připravené závodníky. Nyní už můžeme otevřeně hovořit o tom, že to s mládeží umíme a hodláme i nadále pokračovat v hledání a rozvoji dalších talentů.

 

FOTOGALERIE

 

Mgr. Roman Kuča
Oddíl kulturistiky Fitnesscentrum ŠEMBI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..