Kraj schválil rozpočet na rok 2017. Kolik peněz dostane Orlová?

Kraj schválil rozpočet na rok 2017. Kolik peněz dostane Orlová?

30.12.2016 0 Od DROZDÍK Petr

Hezký poslední čtvrtek roku 2016,

na druhém zasedání Krajského zastupitelstva Moravskoslezského kraje proběhlo schvalování rozpočtu Kraje na rok 2017. A kolik peněz dostane Orlová?

Vzhledem ke smutné skutečnosti, že k volbám chodí stále méně lidí, má v tomto důsledku i Orlová v krajském zastupitelstvu pouze jednoho zástupce. Což jednoznačně napoví i tomu, že moc financí se nám do Orlové zřejmě nepohrne, protože prosadit zájmy orlovanů bude velmi těžké.

Redakci především zajímalo, zda se do rozpočtu Moravskoslezského kraje vejde i nějaká větší investice na nutnou opravu orlovská základní umělecké školy J. R. Míši, které sídlí v Orlové – Porubě.

 

Dlouho zanedbávaná budova školy, jejíž zřizovatelem je samotný kraj by potřebovala zateplit, vyměnit elektroinstalaci a opravit střechu – alespoň tento základ, o kterém jsme informovali již dříve.

Návrh rozpočtu na 2. zasedání zastupitelstva připomínkoval prostřednictvím advokátní kanceláře petiční výbor, který se snaží již dva roky o záchranu budovy, ve které zuška působí. Znovu bylo připomenuto, jaké jsou akutní požadavky, aby budova, která je léta kulturní chloubou Města Orlová sloužila mladým a nadaným umělcům ještě dlouho .

Petiční výbor namítl, že v části účelové investice a příspěvek na provoz nejsou uvedeny zejména tyto položky: 

  • 654 tis. Kč na opravu a výměnu vadných a nevyhovujících svítidel,
  • 12.074 tis. Kč na zateplení obvodových zdí a plochých střech objektu ZUŠ J. R. Míši
  • 521 tis. Kč na rekonstrukci a opravu scénického osvětlení

První dvě položky byly již v návrhu rozpočtu na rok 2016.

Zda se podařilo námitku prosadit zatím není známo, jelikož tiskový výstup z 2. zasedání zastupitelstva Moravskoslezského kraje ještě není na webových stránkách vyvěšen a z důvodu pracovního vytížení se nikdo nemohl účastnit osobně.

Budeme tedy doufat, že nový hejtman Ivo Vondrák (ANO) další rozvoj orlovské umělecké školy podpoří. Redakce tak vychází ze společného rozhovoru ve kterém mimo jiné řekl, že návrh na její přestěhování považuje za nelogický a že by osud orlovské zušky měl korespondovat se zájmem občanů města Orlové.

 

Kolik Orlová tedy dostane ?

Finanční prostředky, které z rozpočtu Kraje Orlová získá jsou následující:

  • rekonstrukce elektroinstalace v nemocnici v Orlové ve výši 30 mil. Kč
  • podpora soutěží a přehlídek – umělecké ve výši 95 tis. Kč
  • podpora soutěží a přehlídek – ústřední kolo Soutěže žáků základních škol v komorní hře
    s převahou dechových nástrojů ve výši 100 tis. Kč

 

Schválen byl i rozpočet města

Podle místostarostky Petry Jenčmionkové (ANO), počítá Orlová s příjmy v celkové výši 433 milionů korun, a s běžnými výdaji, které jsou určeny na chod města a příspěvkových organizací ve 400 miliionů korun. Celkové investice dosáhnou částky 208 milionů korun.

Orlovou pochopitelně čeká revitalizace a humanizace centra města, jejíž přípravy jsou již v plném proudu. Z rozpočtu města na to půjde 79 milionů korun a oprava lesoparku za 16,5 milionu korun.

Další investice uvádíme níže:

ŠKOLSTVÍ26 milionů korun
PROVOZ SPORTOVNÍCH AREÁLŮ16 milionů korun
VOLNOČASOVÉ AKTIVITY / Krytý bazén16 milionů korun
MÍSTNÍ KOMUNIKACE/ ZIMNÍ ÚDRŽBA15 milionů korun
VEŘEJNÉ OSVÉTLENÍ 8 milionů korun
AUTOBUSOVÁ DOPRAVA16 milionů korun

Zdroj tabulky: Město Orlová

 

 

DROZDÍK Petr