Před Vánoci se na internetu opět množí podvodníci

Příjemné úterní dopoledne,

už se nám to pomalu blíží, ode dneška za dva měsíce bude Štědrý den.  A s ním i někteří pomalu začínají shánět vánoční dárky pro své nejbližší. V poslední letech se velké oblíbenosti těší nákup přes internet, ale bohužel ne všichni prodejci ve virtuálním prostoru jsou poctiví. Může se stát, že v euforii výhodného nákupu, přestaneme být obezřetní.

Hned dva takové případy šetří policisté v Havířově a Orlové. Jak prozradila portálu eOrlová komisařka, Zlatuše Viačková.

V prvním případě toužil jeden náctiletý chlapec po kvalitním telefonu. Na veřejném portále našel výhodnou nabídku na iPhone 7. S prodávajícím se prostřednictvím elektronické pošty dohodli na podmínkách prodeje. Bohužel nakupující přistoupil na dohodu zaslání peněz dopředu na účet.

Peníze zaslal a prodejce od té doby přestal komunikovat. Poškozenému vznikla škoda ve výši 10 500,- Kč.

Ve druhém případu byl scénář velmi podobný, rozdílný byl jen sortiment. Tentokrát poškozeného zaujala nabídka prodeje Play Station 4. Znovu kupující podlehl podmínkám inzerenta a peníze poslal na bankovní účet dopředu. Teď nemá ani zboží, ani peníze. Poškozený vyčíslil škodu ve výši 7500,- Kč.

V obou případech policisté zahájili úkony trestního řízení přečinu podvod.

Redakci se názvy portálů zjistit nepodařilo, v každém případě lze v obecné rovině říci, že se jedná o ty nejběžněji používané inzertní portály. Před nákupem je tedy vhodné si prodejce nejdříve ověřit, zkuste hledat recenze na daného prodejce než zboží zakoupíte a pošlete finanční prostředky. Další osvědčenou metodu dobrého nákupu pak používat ověřené weby, kde je identita prodávajícího hlídána i ze strany provozovatele webu. Příkladem může být např. Aukro.

Mějte tedy na paměti – ne vždy je levné zboží zárukou spokojenosti.

 

DROZDÍK Petr

1 komentář

    • Peter on 24.10.2017 at 11:13
    • Reakce

    Takze se jednalo o nakup prez inzerat. Tak to je asi celkem bezny fail. Ja jen ze ze dvou tretin ten clanek vypada jako info o podvodu eshopu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..