Sobotní Státní svátek opět uzavře obchody

Hezké páteční ráno Orlová!

zítra si připomeneme jeden z nejdůležitějších státních svátků a sice Den vzniku samostatného československého státu.

Připomeňme si teď alespoň ve zkratce, co se vše dne 28. října 1918 událo.

Ten den zahájila v Ženevě delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem jednání s představitelem protirakouského zahraničního odboje Edvardem Benešem o vytvoření a podobě samostatného československého státu.

Mimo jiné dospěli k dohodě, že nový stát bude republikou (tehdy se uvažovalo i nad  monarchií). Na společné schůzce se také dohodli, že prezidentem nově vzniklého státu se stane T. G. Masaryk a Karel Kramář bude předsedou vlády. Téhož dne kolem 9. hodiny ranní se vydali Antonín Švehla a František Soukup jménem Národního výboru převzít Obilní ústav v Praze, aby zabránili odvozu obilí na frontu, a nechali zaměstnance ústavu přísahat věrnost nově vznikajícímu státu.  Poté se rozšířila zpráva o uznání podmínek míru Rakousko-Uherskem.

Ve dnech 7 státních svátků musí být dle novely zákona  č. 223/2016 Sb., kterou podepsal prezident republiky dne 7. 7. 2016 uzavřeny všechny obchody nad 200 metrů čtverečních. Do konce letošního roku nás toto „omezení“ čeká ještě 3x a to na Štědrý den a 1. a 2. svátek vánoční.

Dnes je tedy poslední den, kdy je dobré se předzásobit.

 

DROZDÍK Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..