Rada Kraje rozhodla o zrušení orlovské interny – orlované půjdou demonstrovat

Rada Kraje rozhodla o zrušení orlovské interny – orlované půjdou demonstrovat

18.6.2018 0 Od DROZDÍK Petr

V pátek 15. června Rada Kraje rozhodla o přestěhování interního oddělení orlovské nemocnice do Karviné. Naplnily se tak obavy, o kterých ještě s rezervou na 27. Zasedání zastupitelstva města Orlová mluvil ředitel orlovské nemocnice, Jiří Matěj. Ten ujišťoval orlovské zastupitele, že stav jak karvinské  interny byl stabilizován, tak aby obě dvě interny fungovaly bez problémů. Dále zastupitele ujišťoval, že v současné době ani výhledově není na místě,  že by se orlovská nemocnice zavírala a že o orlovské občany bude dobře postaráno. Ujišťoval také, že nehrozí uzavírání ambulantní péče naopak má v plánu znovu otevřít – pokud se najdou lékaři – ambulance, které byly dříve zavřeny. V závěru dodal, že určitě bude zajištěna 100% ambulantní sféra a bude také zajištěna dostupná lůžková péče. Argumentoval tak investicí 150 milionů korun, která by měla do orlovské nemocnice v následujících 3 letech připlout.

Zajímavé je, že členové krajské Rady neměli údajně ani prostor k tomu, aby si materiál na přestěhování orlovské interny do Karviné prostudovali, dostali do podle našich informací takzvaně „na stůl“ až ráno před hlasováním. Což není obvyklé.

Plní se tak scénář „likvidace“ orlovské nemocnice !

Dnes na orlovském zastupitelstvu odsouhlasili zastupitelé následující protest:

„Zastupitelstvo města protestuje proti přesunu Orlovské interny do Karviné na základě usnesení zastupitelstva kraje ze dne 14.6.2018 o optimalizaci zdravotní péče v krajských nemocnicích a podporuje jednání lékařů, sester, personálu a odborů v Orlovské nemocnici v boji za zachování interního oddělení v Orlové.“

 

Dále zastupitelé dnes odhlasovali svolání mimořádného zastupitelstva, kde chtějí projednávat Krajem zrušenou orlovskou internu. Termín mimořádného zastupitelstva zatím není znám, ale odhaduje se na příští pondělí.

Na jednání byli i zástupci odborů orlovské nemocnice a zmíněna byla i plánovaná demonstrace, které by se mohl zúčastnit personál nemocnice. Zazněla i informace, že lékaři jsou připraveni podat výpovědi, pokud Kraj svůj záměr nepřehodnotí. S místními odbory jsme stále ve spojení, v nemocnici byla prozatímně vyhlášena stávková pohotovost a o termínu demonstrace budeme jednat. Realizovat by se měl už v příštím týdnu.

 

DROZDÍK Petr