V Orlové se poběží pro Nadační fond Muži proti rakovině

Z minulých let je o Orlové známo, že sportovní aktivity jí nejsou cizí, ba naopak. Sportuje se na každém rohu a i v době covidových omezení si Orlová dokázala poradit s tím, jak přimět nejen děti a mládež ke sportovním aktivitám.

Po sérii virtuálních běhů, které vyústily ve Velký společný běh Orlovou a do kterého se zapojilo mnoho občanů našeho města, se v podobném duchu rozjíždí první ročník charitativního běhu v rámci letošního Movemberu. Že nevíte co je Movember? Movember je celosvětové hnutí, jehož prioritou je osvěta a prevence mužského zdraví, o kterém se až tak moc nehovoří.

Orlovský Movember RUN
Orlovský Movember RUN

První myšlenka uspořádat velkou akci na podporu Nadačního fondu Muži proti rakovině, který zaštituje hnutí Movember v České republice, mne napadla tuším v březnu, když se rozbíhaly přípravy na sbírku Českého dne proti rakovině, které se jako donátor účastním již druhým rokem. Přemýšlel jsem, jak to udělat a napadlo mne oslovit Michala Kozáka z Městského sportovního klubu Orlová, který má právě velmi bohaté zkušenosti s pořádáním sportovních akcí. Chtěl bych jemu a panu Tomáši Siekierovi z Městského úřadu Orlová moc poděkovat, že mne vyslechli, že mou myšlenku podpořili a že jí pomáhají realizovat. Moc si toho vážím.

Co můžete od této akce očekávat?

Akce Orlovský Movember RUN bude o pohybu. Účastníci budou mít na výběr ze tří běžeckých tratí, které budou o vzdálenosti 1, 3 a 5 km. Poběží se sportovním areálem Slavia Orlová i přes náš krásný lesopark. Zapojit se může opravdu každý bez ohledu na věk, pohlaví či fyzickou zdatnost. Tady opravdu nejde o čas, ale o účast! Takže se klidně nebojte, pokud běh není zrovna vaše parketa, vámi zvolenou trať můžete klidně ujít chůzí a to klidně i s kočárkem.

Důležitá je tedy účast, protože výtěžek této akce (startovné, příspěvky vybrané v místě akce i zaslané na transparentní účet a sponzorské dary) poputují na účet výše uvedeného Nadačního fondu Muži proti rakovině. Když jsem četl ty strašné statistiky, které uvádí, že až ve 30 % případů přichází muži s rakovinou varlat už v pokročilém stadiu a že toto nádorové onemocnění může postihnout nás chlapy už od 15 let věku…, tak jsem si prostě řekl, že to stojí za to, upoutat na tuto problematiku daleko větší pozornost a uspořádat něco velkého, než jen napsat na sociální sítě, že jsem poslal peníze na „nějaký“ Movember.

Nejen zábava, ale i osvěta

Charitativní akci Orlovský Movember RUN připravujeme i s doprovodným programem. Chceme, aby si návštěvníci nepřišli jen zaběhat a přispět finančně na Nadační fond Muži proti rakovině, ale aby byla tato akce zábavná i poučná, aby si z ní návštěvníci odnesli to podstatné z celého poslání naší akce.

Jednotlivé běžecké tratě doplníme o stanoviště pro děti a mládež, kde budou plnit zábavné úkoly. Na parkovišti před zimním stadionem najdou účastníci stánky s občerstvením od partnerů této akce. Návštěvníci se tak mohou těšit na vynikající hamburgery z Fajneho bistra s Movember motivem a jiné dobroty, které doplní restaurace Slavia orlová. Chybět nebude ale ani svařák – na zahřátí.

Akci doplní také pozvaní hosté např. bývalá televizní moderátorka a současná novinářka Lenka Pastorčáková, která nejen že poběží, ale také svým fanouškům podepíše svou novou knihu – Kandidát, která bude mít křest 22. listopadu v Praze a následně 8. prosince v Orlové. Máme ale pozvané další osobnosti, které prozatím prozrazovat nebudeme. Jejich jména se postupně dozvíte na facebookové události Orlovský Movember RUN, tak se přidejte, aby vám žádná informace neutekla.

K dispozici bude i stánek s informačními letáky, které se týkají prevence a léčby rakoviny u mužů. Navíc jsme pozvali i odborníka na tuto problematiku, známého orlovského lékaře, doc. MUDr. Bohuslava Chwajola. Chceme na naší akci otevřít diskusi k této problematice, aby jsme prolomili ledy u těch, kteří třeba mají obavy navštívit odborníka a svěřit se mu se svými potížemi. Za cíl si klademe hlavně to, že většina mužů na základě této akce navštíví urologa a nechá se preventivně vyšetřit. Jsem velmi rád, že naši akci pomáhá propagovat i Nemocnice Karviná – Ráj a Karvinská Hornická nemocnice. Pomáhá to naplnit smysl této akce, protože jak již bylo řečeno – jde nám o také o prevenci.

Pánové ve věku 40+ se mohou např. účastnit v karvinské nemocnici preventivního programu 9. listopadu 2022. Od 7 hodin ráno do 15:30 hod. budou v přízemí hlavního monobloku v urologické ambulanci probíhat preventivní urologická vyšetření, která budou samozřejmě ZDARMA. Pozvánku na tuto akci připojujeme zde. Na preventivní urologické vyšetření si ale mohou orlovští zajít i do orlovské nemocnice. Tam slouží lékaři MUDr. Ivo Šturc a MUDr. Ivan Trna, jejichž ambulance tuto akci rovněž podporují.

Jak se mohu zapojit?

Ve spolupráci s Městským sportovním klubem jsme připravili registrační formulář, který naleznete přímo na stránkách https://msk-orlova.cz. Vyberete si druh startovného (doporučujeme vybrat variantu 3. – TO PRAVÉ STARTOVNÉ), délku trasy a je hotovo! Potvrzení o vaší registraci vám zašleme pár dní před startem s podrobnějšími informacemi.

Horní hranice startovného však omezena není. Výtěžek ze startovného totiž putuje přímo na již zmíněný Nadační fond Muži proti rakovině.

Startovné 2 a 3 obsahují i nádhernou medaili, kterou nám pro tuto výjimečnou akci připravila společnost Poháry Bauer, s. r. o., která dlouhodobě spolupracuje s Městským sportovním klubem Orlová.

Přihlásit se ale mohou i ti, kteří internet buďto nemají, nebo s ním moc pracovat neumí. Registrace bude totiž možná i na místě.

Jak mohu pomoci již nyní?

Vyberte si něco z e-shopu

Podpořit Nadační fond Muži proti rakovině můžete ale již nyní. Stačí navštívit e-shop nadačního fondu a zakoupit si třeba tričko, čepici, koženou peněženku či jinou věc s motivem Movember. Nadační fond pak po uhrazení výrobních nákladů použije zbývající částku na provoz nadačního fondu.

Nechte se vyšetřit

Rakovina prostaty patří u nás v Česku mezi nejčastější nádorová onemocnění. Proto je důležité se objednat a zajít si na preventivní prohlídku k urologovi. Na webových stránkách nadačního fondu najdete seznam všech urologických ambulancí, kde se lze objednat k preventivnímu vyšetření. Najdete tam ale i spoustu materiálů a článků, ve kterých naleznete nejčastější otázky, které vás zajímají.

Šiřte osvětu a sdílejte pozvánku na Orlovský Movember RUN

Aby naše mise měla opravdu pořádný koule, tak si tyhle informace nenechejte jen pro sebe. Pozvěte své kamarády a přátele, kolegy z práce, ale i kamarádky. Je jedno že nejsou z Orlové, mohou být z okolních měst či obcí. Pozvěte je prostě všechny. Hlavní událost je na sociální síti Facebook, ale poslat pozvánku můžete třeba i e-mailem, SMSkou, nebo jim jednoduše zavolejte.

Buď kníru král

Movember CZ

Symbolicky můžete akci podpořit i tak, že si necháte narůst knír. Ten je totiž symbolem Movemberu. Knír láká pozornost a když se Vás někdo zeptá, proč jej nosíte, můžete s hrdostí prohlásit, že vám mužské zdraví není lhostejné. A kdo ví, třeba tím, že si vašeho kníru všimne kamarád nebo kolega z práce, můžete zachránit i jeho život.

Já si nechávám knír narůst v listopadu už čtvrtým rokem a i když se sem tam setkám s posměškem, vždy hrdě vysvětlím, proč to dělám. Dělám to totiž nejen pro sebe, ale pro nás pro všechny, dělám to právě proto, aby se mě lidé zeptali, co mě to napadlo s tím knírem a já jim na to mohl říci něco o důležitosti preventivního vyšetření u urologa. Protože o rakovině u mužů se zkrátka opravdu moc nemluví.

Přijď tedy na letošní Orlovský Movember RUN i ty a pokud ti knír neroste, nevadí. Budeme jich mít pár připravených od VaC Design ve fotokoutku. A aby Ti knír zůstal nejen v listopadu, můžeš si u nás vyzvednout i placku s motivem Movember.

Závěrem

Děkuji všem, kteří jste to dočetli až sem. Chtěl bych totiž poděkovat všem, kteří se na organizaci letošní charitativní akce Orlovský Movember RUN podílí a kteří mu tak dodávají reálnou tvář. Chci poděkovat sponzorům, kteří tuto akci podpořili ať už finančně či jinou formou. Jmenovitě to jsou: developerská společnost FASTAV Development – AOC, s. r. o., realitní společnost TaRealitka, Chachar Orlová, Fajne Bistro Orlová, Orlovské korýtko, restaurace Slavia Orlová, studio reklamy a tisku – VaC Design, s. r. o., pneuservis XPneu Orlová, s. r. o., Kino O Orlová, spisovatelka Lenka Pastorčáková, společnost Poháry Bauer, s. r. o. Opravdu moc si toho vážím, není to jednoduché najít finance v této těžké době, ale jsem rád, že se najdou i dobré duše, které vědí, že jsou tady mezi námi lidé, kteří jsou na tom ještě hůře než my.

Zvláštní poděkování patří Městskému sportovnímu klubu Orlová a městu Orlová, které akci podporuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..