I přes vyšší úrokové sazby se stále vyplatí investovat do vlastního bydlení

Říká Jiří Polášek, ředitel a člen představenstva Realitky bez názvu, kterou můžete znát i jako „TArealitka„. Ve velmi tíživé ekonomické situaci, která trápí Českou republiku zanedlouho oslaví TArealitka 3 roky svého působení na realitním trhu. A protože se nějaký ten pátek už známe, domluvili jsme se, že připravíme pro naše čtenáře článek a pokusíme se tak odpovědět aktuální témata kolem prodeje či nákupu nemovitostí.

Jirko, realitní trh v posledních letech zaznamenal poměrně velké výkyvy a podle posledních dat České bankovní asociace a datového portálu Dataligence klesla v loni aktivita na realitním trhu o 50 % a ceny klesaly v průměru o 4 %. Vy jste poměrně mladá realitní společnost. Jak poslední roky hodnotíte vy?

Při ohlédnutí za uplynulými roky můžeme říci, že jsme za ty tři roky zažili vzestup i pokles realitního trhu – konkrétně tedy myšleno – růst a pokles cen nemovitostí. V návaznosti na to, můžeme v podstatě také říci, že se změnila práce realitního makléře. Když rostly ceny nemovitostí, makléř věděl, že na jednu nemovitost má minimálně 3 kupující s vážným zájmem o koupi, kteří také mnohdy byli ochotni kupní cenu nemovitosti přebít, aby jim nemovitost neutekla. Byl ale pro něj větší problém nemovitosti nabírat do svého portfolia. Nyní se nám trh otočil. Makléř tedy jednodušeji získá nabídky do svého portfolia, ale není již tolik vážných zájemců o koupi, což je také v důsledku vysokých sazeb hypotečních úvěrů. Naopak se ale opět zvýšil zájem investorů, kteří chtějí své peníze vložit do nemovitostí.

Co tahle změna znamená pro vaše klienty?

Nezahálíme a neustále se snažíme zdokonalovat své portfolio služeb. Aktuálně třeba přibíráme nové zájemce o práci realitního makléře, kterému aktuálně úspěch zaručí práce s poptávkou. Navazujeme spolupráci s lidmi z různých oborů v podobě tzv. „tipařů“. Pokud nám takový „tipař“ pomůže k úspěšnému zobchodování transakce, dostane od nás náležitou odměnu. Což může být zajímavým výdělkem třeba také pro maminky na mateřské/rodičovské dovolené či studenty. .

To zní hezky. Ale pojďme si říci, úrokové sazby jsou stále vysoké, ceny energií také. Vyplatí se nyní podle vás investovat do vlastního bydlení?

Ano. situace se dá řešit i teď. Vysoká úroková sazba lze fixovat na nejkratší dobu, například na 3 roky, kdy je předpoklad, že už v příštím roce půjdou postupně úrokové sazby směrem dolů. U koupě nemovitosti rozlišujeme dvě roviny. Tou první, je koupit byt na investici, kdy samozřejmě musí hrát matematika – dobrý nákup a roční výnos, a takto spolupracujeme s našimi klienty (investory). A druhou rovinu představuje investice do vlastního bydlení, tzn. potřebuji bydlet. A zde hraje roli, více faktorů. jako: vlastní ekonomická situace, místo kde chci žít a samozřejmě pocit, protože to bude zároveň můj domov. Absolutně bych se investovat v této době do vlastního bydlení nebál.

Co když je nemovitost, kterou vám klient nabídne k odkupu zatížemá např. exekucí. Umíte se vypořádat i s takovouto situací?

Naši makléři se setkávají i s klienty, kteří jsou v tíživé finanční situaci a jejich nemovitost je tak zatížena např. exekucemi. Jelikož tuto skutečnost zjistíme již při prvním jednání s klientem, převezme tak vše do svých rukou, kdy klientovi nastíníme možnosti prodeje a také vysvětlíme celý průběh prodeje, klient pak není nucen prodávat svou nemovitost pod tlakem a v obavách o finanční ztrátu. Zároveň také klient, kterému následně koupi takovéto nemovitosti zprostředkováváme, ví, že je pro něj koupě bezpečná bez rizik, jelikož zajistíme kompletní proces a komunikaci ohledně oddlužení a na kupujícího klienta se tak převádí nemovitost bez jakéhokoliv finančního zatížení čili je „očištěná“. Tímto tak našim klientům ušetříme spousty času a také energie.

Chápu tedy správně, dokážete svému klientovi i nemovitost oddlužit?

Nejen to. Dokážeme třeba i poskytnout zálohu na koupi nemovitosti. Komplexní financování vč. pojištění, tržního ocenění nemovitosti jsou naší silnou stránkou. Nezabýváme se ale jen výkupem a prodejem nemovitostí. Dokážeme uspokojit i klienty, kteří hledají spíše pronájem. Individuální přístup ke každému klientovi je pro nás velkou devizou.

Jaké jsou vaše cíle do následujících let?

Našim cílem není expanze do veškerých regionů a tvořit velkou pobočkovou síť, ale zajistit komplexní a kvalitní služby klientům hlavně v našem regionu (Moravskoslezském kraji a okolí) protože lidé budou stále řešit potřebu bydlení a i přes vyšší úrokové sazby či výše nájemního bydlení se stále vyplatí INVESTOVAT DO VLASTNÍHO BYDLENÍ.

Závěrem

Jirko, děkuji za Tvůj čas a informace, které můžeme zprostředkovat našim čtenářům a dovolte mi nyní – i když s týdenním předstihem – popřát vaší realitní společnosti k narozeninám jen to nejlepší a do dalších let nejen hodně úspěchů, ale hlavně, spokojených klientů.

Děkuji, i já bych chtěl touto cestou moc poděkovat našim klientům kteří využili našich služeb či využívají opakovaně, dále našim partnerům a v neposlední řadě našim makléřům, kteří zajišťují servis našim klientům a také se podílejí na zviditelňování našeho brandu TArealitka. A na samý závěr bych jen doplnil jednu důležitou věc. Do článku se nám určitě nevejde vše, takže pokud čtenáři budou ít jakýkoliv jiný dotaz, nebo budou chtít poradit. Nebojte se na naše kolegy obrátit. Najdete nás třeba v budově polikliniky v Karviné – Hranicích.

Petr Drozdík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..