Již za dva týdny dobrovolníci uklidí naši planetu

Již za dva týdny dobrovolníci uklidí naši planetu

1.9.2023 0 Od DROZDÍK Petr

Celosvětový úklidový den (World CLeanup Day) je největší globální dobrovolnická akce, která v jeden den spojí dobrovolníky z více jak 190 zemí světa. Celou naší planetou v tento den bez ohledu na sociální, politické či rasové rozdíly nebo vojenské konflikty projede vlna solidarity s naší přírodou a prostředím, ve kterém žijeme. Desítky milionů dobrovolníků uklidí odpadky z moří, pláží, lesů, svého okolí…

Česká republika je díky spolku Ukliďme Česko součástí této akce již od roku 2018, kdy proběhl první Celosvětový úklidový den. Významné uznání se této akci dostalo letos v červenci, kdy Celosvětový úklidový den získal cenu OSN za mobilizaci veřejnosti a naplňování cílů udržitelného rozvoje (SDGs).

V České republice jsou na letošní podzim nachystány stovky úklidů, do kterých se mohou dobrovolníci zapojit. Většina z nich se bude konat přímo v sobotu 16. září, na kdy připadl letošní Celosvětový úklidový den. Pokud se chcete přidat také, stačí si vybrat z interaktivní mapy na www.UklidmeCesko.cz/map Za redakci eOrlová doplníme, že v Orlové se úklid letos uskuteční v NEDĚLI, 17. září! A Orlované se mohou registrovat jako dobrovolníci na stránce: UklidmeCesko.cz/event/40478 Informace pak mohou čerpat na Facebookové události, nebo zde, na stránkách portálu eOrlova.cz

Letošní 10. ročník akce Ukliďme Česko přilákal rekordní počet dobrovolníků, mezi nimiž byl i symbolický miliontý účastník. „Zájem o dobrovolnické uklízení byl letošní jaro nebývalý, což způsobilo náročnou logistiku celé akce. Rozdali jsme 130 000 pytlů na sběr odpadků a 160 000 párů rukavic, které jsme měli pro dobrovolníky nachystány. Přesto jsme však i díky našim partnerům připraveni naplánované podzimní úklidy podpořit pytli a rukavicemi“, uvedl Miroslav Kubásek z pořádajícího spolku Ukliďme Česko. My doplníme, že v Orlové podporuje úklidovou akci materiálně městská akciová společnost SMO Orlová.

Za fotografie získají dobrovolníci zajímavé ceny

Ruku v ruce s uklízením nepořádku proběhne i na podzim tradiční fotosoutěž. Kromě zavedených kategorií Mládež, Report a Video z akce nemůže chybět ani nejoblíbenější – Kuriozita. Autoři a autorky nejpovedenějších fotek z úklidů se mohou těšit na hodnotné ceny od partnera podzimní fotosoutěže, firmy HP. Autor/ka vítězného díla v hlasování veřejnosti se může těšit na iPhone XR od Swappie. Je až k neuvěření, co vše lze při úklidových akcích nalézt. Dokladem jsou stovky zaslaných fotografií z jarního kola úklidů a na ty nejzajímavější z podzimu se veřejnost může těšit v průběhu října na webu a sociálních sítích akce Ukliďme Česko.

Originální EKOkalendář

Nejnovějším projektem spolku Ukliďme Česko je EKOkalendář, který naleznete na stejnojmenné adrese www.EKOkalendar.cz. Byl spuštěn na začátku letošního roku a najdete v něm přes 200 mezinárodních dnů a svátků zaměřených na ochranu životního prostředí a ohrožených druhů. „Od začátku roku se nám podařilo získat již dvě desítky patronů jednotlivých ekologických svátků a věříme, že další se budou postupně přidávat,“ říká Radek Janoušek, jeden z autorů projektu. „Cílem EKOkalendáře je přispět k povědomí o ekologických mezinárodních dnech a svátcích, které nás mohou inspirovat k tomu, abychom změnili své chování a začali žít odpovědněji. Proto v něm naleznete také 365 EKOtipů na každý den, jako inspiraci ke konkrétním krokům, které může pro ochranu životního prostředí (ale i pro sebe či svoji peněženku), udělat každý z nás,” dodává. A stolní plánovací EKOkalendář pro rok 2024 v tištěné podobě lze již nyní získat na fanshopu spolku Ukliďme Česko.

Pojďte s námi v září uklidit naši Zemi

Úspěšná úklidová sezóna zdaleka ještě nekončí. Dejte si do kalendáře datum 17. září a přidejte se také. Stačí se zaregistrovat přes tento odkaz: UklidmeCesko.cz/event/40478 a informace o organizaci akci sledovat na stránce: https://fb.me/e/1jhSQh3pz Za podporu letošní akce moc děkujeme Městu Orlová, městské akciové společnosti SMO Orlová a spolku Orlová na furt!.

Budeme se na vás těšit.

Miroslav Kubásek
Petr Drozdík


Hlavním partnerem akce Ukliďme Česko 2023 je:
Nadace Komerční banky, a.s. – Jistota

Partnery akce jsou:
Garnier, ČEPS, a.s., EKO-KOM, a.s., PENNY Market, ŠKODA AUTO a.s., Lesy České republiky, s.p., Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC, E.ON Česká republika, s.r.o., Skupina Saint-Gobain, DB SCHENKER, SAKO Brno, DPD CZ, CANON, ČEZ