Orlovské „Naše hnízdo“ nabídne rodičům zázemí pro práci i zábavu pro děti.

Také si občas na mateřské říkáte, že byste chtěli už pracovat, vydělat si nějaké peníze navíc do rodinného rozpočtu, ale zároveň chcete dopřát svému dítěti zábavu? Nevyšla vám školka, babičky nemají čas a vy byste si chtěli na pár hodin něco vyřídit? Nebo jen přemýšlíte, jak zpestřit svému dítěti jeho den a rozvíjet jeho dovednosti hravým vzděláváním.

Řešením pro Vás může být již brzy spolek „Naše hnízdo„, právě teď vzniká v příjemném prostředí ve staré Orlové. Projekt vznikl z nápadů čtyř mladých orlovských maminek – Lenky, Nikol, Lilli a Markéty, kterým v Orlové chybělo zázemí, kde by mohly pracovat, vzdělávat se a zároveň poskytnout i zábavné a bezpečné místo pro své děti. Na sociálních sítích jsme již zaznamenali diskusi na nově vznikající coworkingové místo, které si někteří pletou s placenou školkou a tak jsme se vydali hnízdo prozkoumat, abychom vám jej mohli co nejvíce přiblížit.

Je čtvrtek a Orlová se probouzí do nového rána, na starém orlovské náměstí čekám na jednu ze zakládajících členek spolku Naše hnízdo, z.s., Ing. Nikol Bogoczovou. Je krásně, sedím na venkovní terase místního Colonialu a vychutnávám si vynikající obloženou housku, kterou jsem si koupil ke snídani – mají tady vždy čerstvé a chutné dobroty. Naše hnízdo sídlí hned vedle. Po chvíli přichází usměvavá Nikol Bogoczová a my konečně můžeme spatřit, jak vypadá Naše hnízdo uvnitř.

Interiér Naše hnízdo, z.s.

Po pravé straně se nachází útulná hernička s herními prvky, které zakladatelky spolku Naše hnízdo doposud zakoupily. Na druhé straně se pomalu rýsuje sdílený pracovní prostor pro 5 osob.

Jak jsme již v úvodu naznačili, Naše hnízdo není školka nebo její náhrada, ale prostor pro děti a jejich rodiče, kteří chtějí pracovat, vzdělávat se, nebo si jen popovídat s přáteli u dobré kávy. Coworkingové pracoviště je moderním řešením, jak pracovat i s dětmi. Funguje to tak, že přijdete, svěříte své děti do péče průvodkyním a vy můžete v klidu v bezpečné vzdálenosti nerušeně pracovat. Vaše dítě je stále na blízku, takže kdyby bylo potřeba, můžete jej přijít třeba nakojit, přebalit apod. Pracovní zázemí, kvalitní připojení k internetu a přísun dobré kávy s malým občerstvením máte k dispozici na sdíleném pracovišti, kde také můžete získat zajímavé kontakty a zkušenosti.

Naše hnízdo nabízí hned několik možností, jak zde mohou rodiče a jejich děti, trávit svůj volný čas. „Naše hnízdo je bezpečným prostorem, děti netrestáme, ale ukazujeme jim, jak to příště udělat lépe a jak mohou řešit konflikty a zvládat emoce s respektem.“ uvádějí zakladatelky spolku na svých webových stránkách, které ještě prochází finálními úpravami.


Na sociálních sítích jsem zaznamenal, že si někteří uživatelé pletou Naše hnízdo s placenou školkou. Čím se tedy Naše hnízdo od školky odlišuje?
je potřeba říci, že nejsme školka, nepřebíráme plnou zodpovědnost za děti. Děti si tady budou hrát vždy za přítomnosti jejich rodičů. My děti zabavíme, mezi tím, co budou jejich rodiče vedle pracovat v prostoru, který jim pronajmeme. Naše kapacita je také omezená, jsme v tuto chvíli schopni pojmout maximálně 6 dětí, kterým se během práce jejich rodičů budeme věnovat. Odpoledne můžeme do herny pojmout maximálně 10 dětí.

Jak vlastně vznikl nápad založit spolek Naše hnízdo?
S kamarádkami jsme často jezdily na různé aktivity pro naše děti do Ostravy a jednou, když jsme se na pískovišti na toto téma bavily jsme zkrátka dospěly k názoru, že bychom něco podobného chtěly i u nás v Orlové, kde budou mít děti k dispozici moderní hračky a dáme zároveň volný pracovní prostor jejich rodičům. Měly jsme zprvu obavy, že staré náměstí nebude ta správná lokalita, ale když jsme se rozhlédli, tak musím říci, že se nám tady moc líbí. Je tu krásné prostředí, výborná dopravní obslužnost, velké parkoviště a klid. Rodiče si zde mohou naplánovat třeba i nějakou obchodní schůzku a za příznivého počasí se posadit u dobré kávy od Laura Coffe a něčeho dobrého na zub. K dispozici bude i venkovní terasa, kterou připravujeme. K dispozici máme i dvůr, kde můžeme své aktivity rozšiřovat, ale to je spíše otázka budoucnosti.

Naše hnízdo sídlí na Starém náměstí v Orlové.

Pracovní prostor pro rodiče je vlastně propojen s herničkou. Nemáte obavy, že budou mít děti tendenci si místo hraní chodit za rodiči?
Naše hnízdo respektuje volný prostor pro rodiče a děti. A pokud bude mít dítě potřebu jít za svou maminkou nebo tatínkem, tak mu v tom určitě bránit nebudeme. Nicméně, rodiče jsou na občasné vyrušení dětmi při práci zvyklí. V tom se také odlišujeme od školky. rodiče zde mohou přijít pracovat v čase od 9 – 13 hodin a odpoledne máme vyhrazeno pro volné hraní.

Prostor pro pracovní aktivity rodičů.

Co Naše hnízdo nabídne rodičům a jejich dětem za aktivity?
Naši návštěvníci si mohou vybrat z široké palety služeb. Mimo Coworking s hlídáním dětí zde budeme mít čtenářský klubík, deskové hry, smyslohraní, Montessori aktivity, Den školáctví, první pomoc dětem, o finanční gramotnosti a jiné tematické aktivity. Odpoledne bude poté možnost volného hraní. Připravujeme i aktivity pro tatínky s dětmi a pohodové večery pro maminky. Jelikož se zde chceme i vzdělávat, tak plánujeme i besedy a odborné workshopy, třeba na téma hypnoporod, kojení a další témata, která budou naše návštěvníky zajímat. Naši nabídku budeme postupně rozšiřovat a zájemci ji najdou na našich stránkách v sekci – Nabízíme. Jsme schopni také pronajmout prostory např. pro dětskou oslavu, nějakou menší výstavu apod. Vše je samozřejmě po předchozí domluvě. Ceník jednotlivých vstupů do Našeho hnízda najdou zájemci na našich stránkách.

Jaká věková hranice dětí je pro Naše hnízdo doporučena?
Jsme otevřeni všem dětem, všech věkových kategorií. Budeme se snažit postarat i o ty nejmenší. Smyslohrátky doporučujeme pro děti od 1 roku věku, ale když maminka vidí že je její dítko zvídavé, že leze k tomu stanovišti, tak se může zapojit i mladší. Smyslohrátky budeme mít rozdělené pro menší i starší děti. Jelikož sídlíme v přízemí, tak jsme bezbariéroví a určitěse nemusí bát přijít i rodiče s dětmi, kteří mají speciální potřeby. Budeme rády, když nám o tom dopředu dají rodiče vědět, abychom se na děti mohly připravit.

Projekt Naše hnízdo je teprve na samém začátku, z čeho svůj nápad financujete a mohou pomoci s rozvojem Našeho hnízda i ostatní orlované?
Projekt Naše hnízdo financujeme ze svých zdrojů a také máme ve spolupráci s Donio.cz vyhlášenou veřejnou sbírku, prostřednictvím které mohou lidé svým finančním příspěvkem pomoci realizovat úžasné místo pro všechny děti a rodiče z naší krásné Orlové a jejího okolí. Nebráníme se také dalším nápadům, které bychom mohli společně realizovat v tomto nově vznikajícím prostoru.

Kdy vás mohou zájemci poprvé navštívit?
Zahájení plánujeme na 18. 9., kdy si Naše hnízdo mohou přijít zájemci poprvé vyzkoušet. Doporučujeme si místo včas zarezervovat na našem webu, který však v tuto chvíli ještě ladíme, takže budeme rády, když nás zájemci budou sledovat i na našich sociálních sítích, kde zahájení rezervace v dostatečném předstihu zveřejníme. Máme svou Facebook stránku a jsme také na Instagramu.

Závěrem

Projekt Naše hnízdo je velmi zajímavý, a jak jsem se dnes mohl dozvědět, nápadů na jeho realizaci a rozšiřování mají zakladatelky opravdu mnoho – což je jenom dobře. Za sebe mohu říci, že jsem moc rád, že vzniká právě ve staré Orlové, stejně tak jako další nově vznikající spolek – Orlová na furt. Kreativita a odvaha mladých lidí pomalu vrací do této části našeho města nový dech a já pevně věřím, že se projektu Naše hnízdo bude nejen dařit, ale že bude také časem rozrůstat.

Chcete-li podpořit projekt Naše hnízdo a podílet se tak na jeho rozvoji, můžete přispět libovolnou částkou na platformě Donio.cz, kde jej najdete pod názvem sbírky: „Coworkingové a rodinné centrum v Orlové

Držíme Lence, Nikol, Lilly a Markétě palce a vy sledujte naše stránky a sociální sítě, na kterých zveřejníme další novinky týkající se projektu naše hnízdo.

DROZDÍK Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..