Od krampusu k mytologickým postavám

25.9.2023 0 Od DROZDÍK Petr

Někdo už je viděl v televizi, někdo na internetu, ale minimálně každý už o nich alespoň jednou slyšel. Řeč je o zvláštních stvořeních, která jsou vidět zejména v čase adventu. Jejich historie sahá do rakouského a jihoněmeckého folklóru, který odpovídá českému čertovi, průvodci sv. Mikuláše. Je to starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách a odtud se postupně rozšířila do okolních států. Naše redakce se vydala navštívit jeden nově vznikající spolek, který se právě touto tradicí zabývá a za pomoci mytologických postav objíždí republiku se svými fascinujícími vystoupeními. Jste zvědaví?

Jejich úžasné masky jste mohli vidět už loni během adventu v Orlové. Skupinka oficiálně vznikla letos a jejich vášeň pro svou práci je vedla až k založení svého vlastního spolku. Říkají si Dark Devils a tímto článkem vám trochu přiblížíme jejich práci.

I když v maskách působí děsivě, ke společnému stolu mě přivítala skupinka milých a usměvavých lidí. Budu upřímný, také jsem si je spletl s již zmíněnými krampusáky, ale všichni mě hned v úvodu upozornili na rozdíl mezi krampusovými maskami a maskami, které používá Dark Devils. „My nejsme krampusáci, ti mají svou jednotnou legendu, pocházející z Rakouska, zatímco naše masky jsou mytologické postavy a každá z nich má legendu zcela individuální. Naší dominancí jsou ručně vyráběné, silikonové masky, které pochází přímo od tvůrců masek pro americký filmový průmysl. A troufám si říci, že patří mezi ty nejlepší na trhu. Masky jsou natolik realistické, že je vidět mimika a sebemenší detaily. Ovšem ne všechny masky máme silikonové, někteří z naších členů jsou natolik kreativní, že používají speciální make-up, díky kterému vytvoří masku ručně, a to přímo na svém obličeji. „

Dark Devils
Dark Devils

Jak jste přišli ke svému koníčku? Je to nadšení pro postavy, které vaše masky představují? Nebo co, bylo tím, co vás přivedlo dělat tyhle zajímavé akce?

Každý z nás obdivoval krampusáctví, každoročně jsme sledovali záznamy z pochodů v zahraničí. Jelikož se krampusáctví v tu dobu rozrůstalo i u nás, začali zde lidé tvořit své vlastní spolky a pochody. Shodou okolností byl jeden z pochodů nedaleko od nás, a my se ho rozhodli navštívit. Bylo tam ovšem pár lidí s netypickými maskami, a tak jsme se o to začali zajímat ještě více. Tentokrát ale nikoliv o krampus čerty, ale spíše o mytologické postavy, líbilo se nám, že každá z postav má svou vlastní mytologii a tak jsme došli k závěru, že je to něco, co nás bude naplňovat. Stali jsme se členy jednoho spolku, kde však nepanovaly nejlepší vztahy mezi členy a naše názory na jeho směřování se rozcházely, proto jsme se letos dohodli na založení spolku nového.

Jak dlouho svému koníčku a ohnivé pyro show věnujete a jak je náročná příprava?

V našem nově vznikajícím spolku Dark Devils je to různé. Někteří z nás se tomu věnují už 4 roky, ale máme mezi sebou i nováčky Na svých vystoupeních používáme otevřený oheň, proto musíme dbát na maximální bezpečnost, abychom nikoho neohrozili. Nemyslím si ale, že by naše příprava byla nějak zvlášť časově náročná.

Kdo tvoří vaši choreografii a jak často ji obměňujete?

Choreografie se přizpůsobuje akci, na které zrovna vystupujeme. Jiná se hodí na koncerty, jiná zase na pochod či firemní akci.
Nad choreografií si láme hlavu vždy celá skupina, není tam nikdo sám za sebe, vždy pracujeme jako tým, abychom byli dobře sehraní.

Je nějaké typické období, kdy si mohou města nebo jiné organizace objednat vaši show? Nebo působíte celoročně?

Působíme celoročně, ovšem v období Mikuláše a adventu jsme vytíženi nejvíce. V průběhu roku vystupuje na soukromých akcích, koncertech a účastníme se příležitostných pochodů. Naši show si mohou objednat jak města, obce, firmy, ale rádi uděláme radost i dětem v nemocnicích nebo dětských domovech, protože naše vystoupení jsou pro nás srdeční záležitostí a není nic krásnějšího než rozdávat radost těm nejmenším.

Co všechno jste vlastně schopni v rámci Dark Devils nabídnout a kde vás mohou čtenáři v nebližším termínu vidět na vlastní oči?

Zabýváme se primárně ohnivou – pyro show – pod kterou si můžete představit různé ohně, pyrotechniku, plamenomety a mnoho dalšího. Objevujeme se na všech možných kulturních akcích, ať už na krampus pochodech, mikulášských pochodech, různých strašidelných stezkách apod. Můžete nás ovšem zahlednout také jako doprovod různých rockových kapel. V nejbližší době nás mohou čtenáři vidět např. 4. listopadu v Zámeckém resortu Dětenice na krampus pochodu, 17. listopadu budeme v Mladé Boleslavi na akci – Krampus noc, 25. listopadu jedeme dělat krampus pochod na Trenčínském hradě a 2. prosince budeme v Moravských Budějovicích.

Jak vás mohou případní zájemci kontaktovat?

Jsme sice nově vznikající spolek, ale máme bohaté zkušenosti. Kontaktovat nás lidé mohou na sociálních sítích jako je Facebook a Instagram. Webové stránky a YouTube kanál v tuto chvíli připravujeme. Bližší informace o a možnost objednání Dark Devils na akci lze také požádat e-mailem.

FOTOGALERIE