Chci v dětech vzbudit zájem o sport – říká první český 20násobný Ironman Jurij Tarča

Že se dá začít se sportem v každém věku, potvrzuje i 54letý Jurij Tarča ze Studénky, který 15. září jako první Čech úspěšně dokončil mezinárodní závod DOUBLE DECA Ultratriatlon ve variantě Continous. Do České republiky se vrátil jako první 20násobný Ironman, který si na své konto připsal neuvěřitelných 76 km v plavání, 3.600 km jízdy na kole a 844 km dlouhý maraton. Svůj závod odstartoval ve švýcarském městě Buchs 20. srpna v 8 hodin ráno a cílové pásky dosáhl 15. září, před 20 hodinou večer.

I přes drobné komplikace, které jej provázely v průběhu tohoto Světového poháru IUTA 2023, opět posunul své limity a závod dokončil. Jak sám pro portál eOrlová řekl: „nebylo to jednoduché, a i když se člověk poctivě připravuje, ten závod trval hodně dlouho, bylo tam hodně překážek a jsou prostě věci, které se nedají ovlivnit.“ Vydal jsem se za Jurijem do Studénky na jeho tiskovou konferenci, abych jej nejen vyzpovídal o jeho zážitcích a dojmech z tohoto extrémního závodu, ale abych také předal všechny gratulace orlovských fanoušků a pozval jej k nám do Orlové.

Pane Tarčo, děkuji za pozvání na Vaši tiskovou konferenci a ještě jednou moc gratuluji za tento neuvěřitelný úspěch. Předávám také gratulace od orlovanů, kteří vám fandili i díky skvělému tiskovému servisu paní Evy Loskotové, která portál eOrlová zásobovala informacemi. Dovolte mi tedy pár otázek.
Co bylo pro Vás na celém závodu nejtěžší?

Nejtěžší z celého závodu pro mne byla disciplína na kole. Během něj se mi stala taková menší příhoda, měl jsem závrať a lékař mi nařídil 6hodinový odpočinek. Po zdravotním odpočinku jsem byl podroben lékařskému vyšetření a až poté jsem mohl pokračovat dál v závodu. Tím, že jsem ztratil tolik času už ale bylo jasné, že nedosáhnu na vítězství a že jde o to, abych závod dokončil.

6 hodin je docela velká časová ztráta, která tedy ovlivnila i Vaše celkové umístění.
Když to vezmu z té sportovní stránky, tak ano. Ten závod trval hodně dlouho, bylo tam hodně překážek a jsou prostě věci, které se nedají ovlivnit.

Během závodu jste využil i support Alexandry Maxiner z rakouského týmu, což vypovídá o velmi přátelské atmosféře. Je takový support zcela běžný u takového druhu závodu mezi jednotlivými týmy a závodníky?
Ano, u tohoto typu závodu je to zcela normální, ba dokonce i povinnost, poskytnout pomoc závodníkovi, který je v nouzi. Musím říci, že Alex je nejen skvělý člověk a lékařka, ale také umí dobře tejpovat Je také výborná sportovkyně, která má na svém kontě několik světových rekordů a v roce 2017 se stala držitelkou světového rekordu i v Deca Ultratriatlonu. Moc mi pomohla ve chvíli, kdy jsem měl probléme se šlachou. V průběhu závodu jsme se podporovali navzájem i my, závodníci, ať už verbálně, nebo jsme se symbolicky chytli za ruce a předávali si mezi sebou pozitivní energii.

Kolik párů bot jste během závodu použil?
S sebou jsem měl sedm párů bot. Některé jsou na chůzi, další na běh, pak jsem měl boty pro deštivé počasí. Během závodu bylo i náročné počasí, ze začátku jsme měli opravdu tropy, pak zase pro změnu několik dní pršelo a to není zrovna moje silná stránka – jezdit na kole dlouho v dešti. Při běhu jsem musel dokonce i prořezat boty ze stran, aby mne netlačily, když mi otekly nohy a začaly se dělat puchýře.

Jak dlouho jste se na závod připravoval a jaké výzvy plánujete překonat nyní?
Připravuji se celoročně. Určitě bych rád zmínil i potravinové doplňky od Global Healing, které k nám z USA dováží firma NutriMedium a pak sportovní doplňky značky Edgar Spolupracuji s nimi již 3 roky a jsem s nimi nadmíru spokojen. Určitě s nimi počítám i do budoucna.
A moje výzvy? Příští rok bych chtěl zkusit závod znovu a dostat se na výherní bednu. Uvažuji i o tom, že napíši knihu o mých sportovních výkonech, o tom, že začít se dá opravdu v každém věku a že to není jen o tom, jak člověk vypadá, ale hlavně o jeho mysli a vůli. Chtěl bych probudit zájem o sport hlavně u mladých generací, aby měly chuť sportovat.

Takže Vaše kniha by měla být takovou inspirací pro mladé lidi, aby neseděli jen u těch telefonů, ale aby se věnovali nějakému sportu.
Ať už má kniha nebo třeba přednášky a besedy o kterých také uvažuji, že bych realizoval, by mohly být pro mladé lidi inspirací.

Na závěr dám prostor Vám, co byste pane Tarčo chtěl sdělit našim čtenářům?
V prvé řadě bych chtěl moc poděkovat všem podporovatelům, sponzorům a mým fanouškům. Za sportovní oblečení děkuji společnosti LowellPro, jejich výrobky jsou velmi kvalitní, jsem s nimi spokojen už 15 let. Děkuji za dopravu na závod, ten mi zajišťovala společnost Dodávky Ostrava, vždy mi vyhověla v mých požadavcích a letos jsme se dokonce domluvili i na sponzoringu. Společnosti 4EVER ze Studénky bych ch chtěl poděkovat za poskytnutí náhradního kola, které mi poskládali podle mého přání na míru. Na závodě jsem jej používal při jízdě v noci a v dešti a měl jej jako rezervu pro případ, kdyby se stala nějaká závada na mém kole, takže bych nečekal na opravu, ale mohl rovnou nasednout a pokračovat v závodu.
Velký dík patří i městu Studénka a mému zaměstnavateli DHL Forwarding za jejich finanční podporu. V neposlední řadě můj dík patří na adresu Nadačního fondu Kousek po kousku. se kterým spolupracuji již třetím rokem. Jsem moc rád, za to, co dělají- a teď to myslím celkově, protože jejich poslání si zaslouží obdiv. A samozřejmě děkuji své rodině a svým fanouškům.

Rodinný nadační fond Kousek po kousku za svých 10 let existence pomohl rozdělit mezi více než 110 projektů přes 3 miliony korun. Jejich pozornost míří k podpoře těch, kterým mnohdy chybí jen malý kousek k cíli a chtějí inspirovat ostatní firmy v Moravskoslezském kraji k vlastním filantropickým a dárcovským počinům. Podpořit je v myšlence, aby se prostředky vytvořené zde v regionu, znovu vrátily do místních projektů. (poznámka redakce)

Závěr

Pane Tarčo, moc děkujeme za Váš čas i pozvání na tiskovou konferenci do Vaší rodné Studénky a dovolte mi ještě jednou Vám pogratulovat nejen za sebe, ale i za orlovany, kteří Vám drželi po celou dobu závodu palce. Na samý závěr bych se chtěl zeptat. Vy jste byl účastníkem prvního ročníku charitativní akce Orlovský MOVEMBER RUN, který organizuji na podporu Nadačního fondu Muži proti rakovině. Přijmete mé pozvání i na letošní, druhý ročník, který se uskuteční opět v Orlové a to první víkend v listopadu. „Děkuji, přijdu rád.“

ZÁZNAM Z TISKOVÉ KONFERENCE JURIE TARČI

Petr Drozdík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..