Na podzimní část akce Ukliďme Orlovou uklízelo 94 dobrovolníků.

Po dubnovém jarním úklidu černých skládek a nepořádku se orlovští dobrovolníci pod vedením organizátora této akce, Petra Drozdíka zapojilo na 94 dobrovolníků.

Podzimní úklidová akce byla rozdělena na 3 etapy. První započala již v pátek 15. září. „Náš podporovatel si vzal opět do parády pár místních bezdomovců a společně uklidili lokalitu pod krytým bazénem na ul. Rydultowská. Těší mě, že moje inciativa, zapojit naše spoluobčany bez přístřeší do úklidových prací v našem městě, kterou jsem poprvé zkusil realizovat ve třetím ročníku (2016), znovu ožívá. Je vidět, že když se opravdu chce a umí se s těmi lidmi pracovat, tak to jde. Velká škoda, že zatím naše město tuto příležitost nevyužilo ve větším měřítku, protože jsem přesvědčen, že tito lidé nemusí být jen veřejným terčem pro urážky a pohoršení, ale že je cesta, jak některé z nich vrátit zpět do života – za jídlo, stravenky, oblečení a ubytování. Některá města to již realizovala a funguje to. Věřím, že by to fungovalo i u nás.“ Uvedl organizátor akce Ukliďme Česko – Ukliďme Orlovou, Petr Drozdík.

Se skupinkou bezdomovců se v rámci úklidových akcí pracuje již od jarního úklidu a organizátor věří, že tento trend bude i nadále fungovat.

Druhá část úklidu se uskutečnila v neděli, 17. září, den po hlavním úklidovém dni, který vyhlásila iniciativa Ukliďme Česko. „Pracovně jsem byl vytížen a ta sobota mi letos prostě nevyšla.“ Uvedl Petr Drozdík. Jeho devítičlenná skupinka vyrazila uklízet les pod ZŠ Mládí v Orlové – Lutyni. A že tam bylo toho nepořádku! Od bot, oblečení, pneumatik, dílů z dětské postýlky či televizoru dobrovolníci narazili i na pytle se zatvrdlým cementem. „Některé byly celé, neporušené a bohužel, ne všechny se nám podařilo vytáhnout z lesa nahoru. Proto jsem zbylé nahlásil přes mobilní aplikaci Munipolis, aby je nechalo město uklidit.“ Doplnil Drozdík.

Mobilní aplikace Munipolis – dříve Mobilní rozhlas, řeší komunikaci s nejrozšířenějším systémem pro samosprávy, firmy i spolky. a používá ji již více než 3000 samospráv, firem a spolků. Občané mohou prostřednictvím této aplikace velmi snadno a efektivně hlásit nejrůznější problémy na které narazí ve svém místě bydliště. Podněty se pak velmi rychle dostanou přímo kompetentnímu pracovníkovi, který jej může začít řešit. „Aplikaci využívám již delší dobu. Z počátku to byla aplikace ZmapujTo, kterou dodnes využívám ve webovém rozhraní a ta se později implementovala do mobilní aplikace Mobilní rozhlas – nyní Munipolis. Když jdu po městě a narazím např. na černou skládku, poničený chodník, závadu na dětském hřišti, tak jednoduše udělám fotku, aplikace zaměří mé souřadnice, napíši komentář a odešlu. Je to rychlé, jednoduché a nemusím s tím chodit na úřad. O průběhu řešení mě pak aplikace informuje, takže vím, zda je již můj podnět vyřešen a jak. Určitě ji doporučuji každému, kdo ji ještě nemá.“ Vysvětluje Petr Drozdík.

Letošní sérii úklidů završila orlovská Základní a speciální škola Jarní v Orlové – Porubě. Škola si ozdělila úklid na 2 části. 1.-3. ročník se vydal uklidit školní hřiště a blízké okolí školy. Žáci posbírali špinavé papíry, plechovky, pet lahve, textil a také pozametali hřiště s průlezkami. Žáci 4.-5. ročníku se vydali do okolí kolem obchodu, Hasičárny, pod most a kolem lesíku u žel. dráhy.“ Žáci praktických tříd 2. stupně ZŠ Jarní 200 se společně vydali na blízké fotbalové hřiště, které vyuklízeli. Následně se rozdělili na 2 skupinky. Jedna skupinka vyrazila sbírat směrem do zámeckého parku v Orlové a druhá skupinka se vydala směrem do Orlovského lesoparku přes ulice Lidickou a Sadovou. Žáci ze speciálních tříd se dle vlastních možností vydali pouklízet blízké okolí školy. V přírodě dokonce nalezli vyhozenou a rozebranou starou sekačku, kterou na místě rozhodně nenechali. Společnými silami ji uklidili a s ní spoustu dalších odpadků. Opět musím poděkovat za iniciativu paní učitelce Marušce Šidlové, která zapojila do úklidu celou školu – pokud si dobře pamatuji tak 80 dětí za doprovodu pedagogického dozoru prošlo celkem 6 stanovišť. Odvedli skvělou práci a já jsem jim za to moc vděčný. Za jarní úklid jsem jim předal pár igráčků ze speciální edice Ukliďme Česko a teď jsem jim předal tematické omalovánky a samolepky, za které moc děkuji Iniciativě Ukliďme Česko.“ doplnil Petr Drozdík

Uklidilo se 2,32 tun odpadu

Za letošní rok si dobrovolníci připisují na své konto dalších 2,32 tuny odpadu, které sesbírali z černých skládek na území města. Během jarního úklidu, který se konal 1. dubna uklidili dobrovolníci 1,23 tun odpadu. Uklízelo se na ul. F. S. Tůmy, Lidická, Sadové, Rydultowská, Na Stuchlíkovci i v zámeckém parku. Jen pro zajímavost, za 7 let dobrovolníci úklidili v rámci této akce úctyhodných 44,47 tun odpadu! Seznam lokalit podzimního úklidu si můžete zobrazit přes Mapy.cz zde.

Kromě úklidu se během podzimní akce pomáhalo i prostřednictvím mobilní aplikace EPP – Pomáhej pohybem od Nadace ČEZ. Nasbírané body pak byly poslány Ježčí záchrance do Luhačovic. „Byl to takový první pokus a určitě v tom chci pokračovat dále. řekl jsem si, proč nepomáhat rovnou dvakrát, když to jde. Úklidem to ale letos nekončí, aplikaci EPP chci použít i na chystaném druhém ročníku charitativní akce – Orlovský Movember RUN na podporu Nadačního fondu Muži proti rakovině, který proběhne první víkend v listopadu. Všechny ssamozřejmě zvu.“ Vysvětluje Drozdík

Poděkování

Na samý závěr se sluší poděkovat všem, kteří si letošní úklidovou sezonu našli čas a věnovali jej našemu městu. Patří jim za to obrovský dík a uznání. „Vím, že to není jednoduché, je to mravenčí práce a proto si každého, kdo se přihlásí a přijde pomoci uklízet nepořádek nesmírně vážím. Tito lidé jsou ukázkou toho, že v Orlové jsou stále lidé, kterým na našem městě záleží a že jsou praví srdcaři. Klobouk dolů a mnohokráte díky. Chtěl také poděkovat Tomáši Siekierovi, paní Denise Nitschové a paní Karin Pakové z městského úřadu, paní Vaculíkové ze společnosti SMO Orlová. Bez těchto dam, by to prostě nešlo.“

Můj dík patří všem dobrovolníkům, jejichž jména bez jejich souhlasu uvádět sice nebudu, ale mohu zmínit Místní skupinu ČČK Orlová, 1. FBK Eagles Orlová, Studentský parlament Orlová a Základní a speciální školu Jarní z Orlové – Poruby a v neposlední řadě i Colonial na náměstí, který nám na jarní úklid přichystal vynikající obložené housky. Velký dík také patří Děkuji i Městu Orlová za podporu této smysluplné akce.“ Dokončuje organizátor akce Ukliďme Česko – Ukliďme Orlovou, Petr Drozdík.

Tak zase příště, v dubnu 2024!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..