Baseball v Orlové oslavil 30 let

Baseball v Orlové oslavil 30 let

27.6.2024 0 Od DROZDÍK Petr

Když vyslovíte „Baseball“ málo komu se na první dobrou vybaví sport, který milují na Americkém kontinentu, Japonsku, ale i Austrálii. Sportovním fanouškům se mnohdy vybaví americká MLB (Major League Baseball), přesto má tento bezesporu krásný a náročný sport mnoho nadšených hráčů i v naší republice. Začátky pálkařských sportů, baseball, softball, se datuji do 70 let minulého století a dnes hraje baseball na 45 oddílů rozdělených do pěti regionálních soutěžních oblastí.

Součástí Městského sportovního klubu Orlová p.o. je oddíl baseballu, který hraje pod názvem MSK Snails Orlová jako jediný sportovní celek baseball na území Karvinska již více než 30 let. A tak můžete v Orlové objevovat taje a krásy tohoto sportu, který vyznávají nejen na Americkém kontinentu, ale také v celé Asii a především v Japonsku. Pravda ani evropské státy nezůstávají pozadu, především Itálie, Německo a Nizozemí jsou centry evropského baseballu. Baseball – pro někoho nepochopitelný sport, pro jiné životní styl a jedna velká rodina. Baseball – kolektivní sport, kde každý jediný hráč je důležitý pro úspěch celého kolektivu.

Sport, nejen pro zdatné sportovce, ale i mentálně náročná disciplína pro celý kolektiv. Ne nadarmo se říká, že „Baseball jsou nejrychlejší lidské šachy světa“. Baseball – komunita lidí, která si v našich zeměpisných šířkách musela vybojovat své místo na slunci. Podstatou námi milovaného sportu je dobře házet z mety na metu, trefit nadhozený míček a odpálit jej co nejdál a výborným během dosáhnout mety, a tak cenné body a vítězství.

Cílem je rozvíjet sportovní činnost mládeže, ale naší součástí je i tým mužů. V současnosti trénujeme 4 týmy dětí ve věku od 5 do 13 let, hrajeme oblastní soutěž (úroveň krajské soutěže) „Východ“ České baseballové asociace Praha. Jsme součástí jak letní ligové soutěže, tak i v kontextu ČR výjimečné zimní halové soutěže. Vidět jsme také na národních turnajích jako „Firstcup“ – celorepublikový turnaj 8letých dětí a „Superpohár“ největší evropský turnaj hráčů do 10-ti let. I když nevlastníme své sportovní zázemí v podobě originálního baseballového hřiště, můžete nás najít na umělém trávníku ve sportovním areálu Orlová, kde čtyřikrát v týdnu probíhají naše tréninky a také na tomto místě nejméně jednou za měsíc probíhají víkendové zápasy.

Ohlédnutí za 30 lety existence

Tak nám to naše „dítě“ dospělo. Je to neuvěřitelné, ale rok 2023 byl 30 sezónou od vzniku baseballu v Orlové bylo to, co mě prvně napadlo, když mám shrnout ve zkratce naší historii.


Z malého sportovního kroužku při Domu dětí vyrostl pod vedením Vladana Zikmunda, Jitky Valentiniové a mnoha dalších nadšenců, které zde pro nedostatek místa ani nelze uvést, zkušený baseballový oddíl, který hrdě nesl název – BK SUPER SLOW SNAILS ORLOVÁ. Oddíl, který vychoval spousty sportovců a do konce i reprezentanty naší vlasti. Nutno podotknout, že nemalou zásluhu na vzniku baseballu v Orlové má i nestor Ostravského baseballu Arrows pan Zdeněk Kim Ploskonka. I Orlovský baseball se dostal do křivolakých uliček života. Prvním milníkem je rok 2000, stojíme před rozhodnutím, kdo potáhne tu baseballovou káru dál. Nastupuje nová parta „nadšenců“ z řad rodičů ze kterých se rychle stávají trenéři. Eva Kajanová, Petr Šikulaj, Alena Ševčíková a Pavel Novotný jsou hlavními aktéry orlovského baseballu. Oddíl dostává nový název BK SNAILS ORLOVÁ. V následujících letech budujeme baseballové hřiště v Orlové – Porubě. Vzniká družstvo mužů pod vedením odchovance oddílu a reprezentanta ČR Michala Kozáka. Účastníme se MČR Ml. kadetů a muži bojují v baráži o postup do Českomoravské ligy (dnes 1. liga). Přichází rok 2013, ve kterém jsme nuceni ukončit činnost mládeže pro malý zájem o baseball a o dva roky později končí i tým mužů. Pro Orlovský baseball nastává doba temna.

Novým impulzem pro pokračování baseballu v Orlové je rok 2016 a vznik Městského sportovního klubu, kde za podpory jejího ředitele Michala Kozáka dochází k obnově baseballového oddílu. A tak od roku 2017 začínají trenéři Pavel Novotný a Michal Kozák s restartem baseballu na Orlovských školách. Do pravidelných soutěží nastupujeme poprvé v zimě roku 2019 nejprve s kategorií U10 s novým názvem MSK Snails Orlová. Dnes se věnujeme nejen soutěžní činnosti, ale také projektům, které popularizují baseball v Orlovských školách. Jen pro ilustraci, již dva roka se účastníme projektu „Baseball do škol“ a v letošním školním roce jsme poprvé odehráli „Malou školní baseballovou ligu“.

Pavel Novotný
sportovní ředitel oddílu MSK Snails Orlová