Od orlovského fotbalu k Kickboxu

Před čtyřmi lety jsem poprvé dostal nabídku dělat rozhovor se zápasníkem, o kterém říkali, že je nadějný, a že má šanci to dotáhnout až do Oktagonu. Byl to Václav Mikulášek, alias Baba Jaga. A dnes vám představím dalšího nadějného klučinu. Je z Orlové a také dělá do bojových sportů. Konkrétně Kickbox a Box, Oba kluci mají jedno společné, oba trénovali a trénují v Morava Gym Orlová. Jmenuje se Jan Strakoš.

Honzovi je 21 let před dvěma lety odmaturoval jako mechanik seřizovač a se sportem začínal jako fotbalista za FK Slavia Orlová, „zkoušel jsem i judo v Orlové, ale to mě nějak nechytlo. No a jednou za mnou přišel kamarád a pozval mě na trénink do ostravského klubu Pretorian Fight Club Ostrava. No a už jsem u jsem u boxu zůstal.“ prozrazuje své začátky s Kickboxem a Boxem, Honza.

Jeho první zápas se uskutečnil na galavečeru ve Frýdlantu nad Ostravicí. „Do prvního zápasu jsem šel proti domácímu zápasníkovi s velkou trémou, a publikum nebylo na mojí straně, ale myslím, že na první zápas jsem předvedl dobrý výkon.“ popisuje své pocity ze svého prvního zápasu Honza. „Zápas jsem prohrál na body, ale sám pro sebe sem byl vítěz.“ dodává. Nyní má na svém kontě již 7 zápasů (5 v Kickboxu a 2 v Boxu). Trénuje 2x denně 6 dní v týdnu, střídavě v Ostravě a v Orlové, kde trénuje třeba s Tomášem Podhorným. Svého vysněného soupeře zatím nemá, ale už ví, že by to chtěl dotáhnout hodně vysoko, a boxem se živit. Jak na sobě maká a co vše čtenářům o sobě prozradil se dočtete níže.


Honzo, říkáte 2x denně, 6 dní v týdnu trénink. To musí být hodně náročné. Jak to zvládáte?
Ano, je to náročné, ale když má člověk tu správnou motivaci a umí si to dobře rozplánovat tak to jde. Někteří kluci a holky to dělají jen rekreačně a zápasit nechtějí. Mají to prostě jen pro zábavu, ale já do toho jdu naplno, protože mě to baví a chtěl bych to dotáhnout vysoko. Takže 6 dní makám a v neděli odpočívám.

S tréninkem souvisí také i úprava stravy. Co třeba jíte nebo co nesmíte?
Ano, strava je jiná jak během přípravy, tak i mimo přípravu na zápas. Snažím se celoročně držet stravu tak, aby potom to shazování váhy do zápasu, nebylo tak náročné. Snažím se omezit sladké, a to včetně nápojů, ale jako každý si občas někdy ulítnu.

Když se dozvíte o nějakém tom zápase. Co se pro vás změní? Zintenzivní se Váš trénink?
Já trénuji 2x denně – hodku, hodinku a půl, víc by už asi nebylo pro tělo a zdraví dobré. O zápasu se dozvím třeba 2 měsíce předem, takže mám čas se na něj připravit. Dá se říci, že ty tréninky jsou spíše náročnější na fyzičku a jsou i tvrdší na kontakt. Takže ano, dostávám více do těla, když máme tréninkový zápas se svým sparing partnerem z klubu nebo s kamarádem.

Foto: Jan Strakoš – archiv

Koukáte třeba na předchozí zápasy svých soupeřů? Díváte se jak zápasili, abyste lépe poznal svého soupeře?
Pokud to je možné, tak ano, ale v mé kategorii amatérů takových videí moc není. Sem tam se najde nějaké video na YouTube nebo na jiném kanálu, ale to je spíše výjimka.

Já sice nejsem nějaký vášnivý sportovec, ale sem tam se podívám na nějaké to video ze zápasu nebo z těch promo příprav, jak tam ti soupeři stojí proti sobě, fotí se. A někdy tam po sobě vystartují. Stalo se Vám to už taky? Proč to tak je? Je to kvůli sledovanosti nebo jsou v tom emoce?
(směje se) Ano ano, stává se to no. Někdy to prostě nejde a člověk se neudrží. Mě se to také stalo jednou, že jsem se před svým soupeřem neudržel a začali jsme se pošťuchovat. Ale jak říkáte, jde o show, lidi to chtějí vidět … a také to může být i taktika na soupeře. Když po něm prostě vystartuji tak se může třeba zaleknout, nebo to nějak sníží jeho výkon při zápase … rozhodí ho to, třeba.

Foto: Jan Strakoš – archiv

Aha, tak strategie, no vidíte, to mne nenapadlo. Ale někdy je to vážně extrém. Oba jsou v klidu a najednou ten jeden bum, bum levačka, pravačka, nebo po něm vystartuje nohou a pak je musí odtrhávat od sebe.
No tak to už je extrém, to už může být i něco osobního, že ho borec nemá rád toho soupeře a tak.

Už jste měl nějaký úraz? A na jak dlouho Vás to třeba vyřadí?
Ano. Hodně (usmívá se). Z prvního zápasu jsem měl nalomený nos, pak dvakrát zlomenou ruku, naražená žebra .. taková ta klasika v tomto sportu. S tím nosem jsem normálně trénoval, to mi nevadilo, ale ta ruka, to už byl problém, tak jsem se alespoň snažil běhat.

Jsou na Vás kladeny nějaké nároky na počet zápasů?
Snažím se zápasit, jak nejvíce to jde. Samozřejmě, není to jen o mě, je to také o trenérovi, který mi řekne, zda jsem na ten zápas připraven nebo ne a pak je tu i promotér. Zatím jsem odmítl jen jediný zápas a to s bojovníkem, který už má za sebou titul mistra České republiky. Aktuálně mám podepsanou smlouvu s organizací Great (organizace pořádající galavečery ringových sportů s myšlenkou finanční pomoci dětem a rodinám s postižením – pozn. redakce), takže nyní budu zápasit tady.

Závěr

Honzovi tímto přeji hodně štěstí, aby se mu dařilo a aby si také splnil svůj sen, protože sny se mají plnit. Děkuji mu za rozhovor a také za selfíčko, protože až bude slavný a vydělávat těžký prachy někde v Americe, tak už si s ním fotku asi nestřihnu 🙂 A také doufám, že nezapomene na Orlovou.

Honzu a jeho cestu za sportovními výkony můžete sledovat i na jeho Instagramu. Jo a pssst dámy … holku prý nemá, ale ne že to na mě prásknete, že jsem vám to prozradil. Článek jsme připravovali před charitativním galavečerem v ostravské sportovní hale TATRAN – přezdívané jako Ostravský chrám boxu (pozn. redakce), který se konal v sobotu, 30. července- Bohužel se Honza zranil a tak článek vydáváme až nyní.

DROZDÍK Petr
autor článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..