Sedmý ročník úklidové akce Ukliďme Orlovou je za dveřmi

Sedmý ročník úklidové akce Ukliďme Orlovou je za dveřmi

27.2.2023 0 Od DROZDÍK Petr

Je to tak, letos se do úklidu černých skládek po nezodpovědných občanech města Orlová pustí dobrovolníci již sedmým rokem. Až na období Covidu se Orlované této akce účastní pravidelně a dle organizátora akce, Petra Drozdíka, roste zájem zejména u mladých lidí. Po covidové odmlce počet dobrovolníků sice snížil, ale díky mladým lidem a orlovským studentům se tato akce stále těší zájmu a to je dobře. Protože je třeba šířit myšlenku iniciativy Ukliďme Česko a probouzet v lidech tolik důležitý a bohužel opomíjený vztah k přírodě a životnímu prostředí.“ vysvětluje Petr Drozdík, organizátor akce Ukliďme Orlovou

Letošní hlavní úklidový den se uskuteční první dubnovou sobotu a dobrovolníci si dají sraz na nově zrekonstruovaném Náměstí 28. října v Orlové – Lutyniv 8 hodin ráno. Úklid probíhá většinou 4 hodiny, nebo do té doby, než se vybraná lokalita vyčistí od odpadků a jiných, lidmi poházených odpadů.

Pneumatiky, koberce, kočárek …

Za tu dobu co se v Orlové koná tato ušlechtilá akce se v přírodě najde spousta věcí nad kterým zůstává i rozum stát. Z reportů jednotlivých úklidů lze vyčíst, že většinou šlo o pneumatiky, našly se ale i jiné věci, nad kterými člověk nevěřícně kroutí hlavou. „Z těch největších kuriozit mohu zmínit např. počítač s tiskárnou, kočárek, utržené telefonní sluchátko a loni na podzim jsme dokonce našli i hasičský přístroj.“ říká organizátor akce, Petr Drozdík. „Někdo by se samozřejmě mohl zeptat, odkud se tam tyhle věci vzaly? To je tam jako někdo z našich občanů jen tak vyhodil, když už ty věci nepotřeboval? Já si myslím, že nebudeme daleko od pravdy, ale do přírody to odnáší z ulic také bezdomovci. Ne každému dojde, že když nechá v sídlištní zástavbě např. židli, starou mikrovlnku nebo matraci, že ji bezdomovec zužitkuje a odnese si to do svého příbytku. Ale ani děti nejsou výjimkou a od popelnice si odnesou třeba starý kočárek a hrají si s ním, pak jej nechají někde jinde ležet. A když už jsme u těch dětí, u kočárku se sice pousmějeme, ale ta představa, že si zvídavější děti vezmou od popelnice nějakou elektroniku, kterou někde lese budou rozebírat, to už je vážnější, protože se mohou snadno zranit, pořezat o zrezivělou část a způsobit si zdravotní komplikace. Nehledě na to, že tyto nebezpečné odpady mohou absorbovat do půdy škodlivé látky, které půdu kontaminují. A právě kontaminace půd a vodních zdrojů je největším rizikem černých skládek pro životní prostředí. Dochází tak ke škodlivému působení na rostliny a živočichy a samozřejmě i zápachu a estetickému znehodnocením okolní přírody. Proto je tak důležité vysloužilé spotřebiče a nejen ty, zodpovědně odvážet zdarma do sběrných dvorů, které máme v Orlové dva. “ vysvětluje organizátor akce Ukliďme Orlovou, Petr Drozdík

Že je vysloužilý spotřebič nebo nábytek jen věc města je mýtus

Často se setkáváme s názorem lidí, že je zcela normální, aby to, co již nepotřebují – a je jedno zda se bavíme o elektronice, nábytku, autodílech apod., pohodíme u popelnice v sídlištní zástavbě a že se o to musí postarat se vším všudy město, že město je tady od toho, aby zajistilo a zaplatilo svoz takových věcí na skládku či k recyklaci. Vyplývá to alespoň z ankety o černých skládkách, která běžela v květnu loňského roku. Proč tomu tak je? „Netroufám si posoudit, zda je za tím čím dál větší pohodlnost a sobeckost, nebo jen neznalost problematiky třídění odpadů. Výše uvedená anketa ale ukázala, že téměř 46% respondentů ví, že od roku 2005 jsou prodejci elektroniky povinni vysloužilá zařízení od svých zákazníků přijímat, ale nevyužívají této možnosti. Menší půlka to odůvodnila tím, že jim vadí skutečnost, že si musí za svoz starého spotřebiče připlatit.“ vysvětluje výsledky ankety její autor, Petr Drozdík.

„Mohli bychom po městě chtít, aby vysloužilé věci svážela ze sídlištní zástavby, ale je nutno se na to dívat i z druhé stránky „Svoz se financuje z městského rozpočtu, a už za současné situace svoz vychází městský rozpočet na více jak 1,5 milionu korun ročně navíc, a to pro město, kde si lidé věčně na něco stěžují, že se neopravují chodníky tak rychle jak by chtěli, že tady není nic pro děti, že kulturní program je slabý …tak trochu postrádá logiku. Za 1,5 milionu korun máte třeba jedno krásné dětské hřiště v sídlištní zástavbě. Sypeme si tedy sami popel na hlavu a zbytečně se okrádáme o možnost lépe využít finanční prostředky města. Což je dle mého názoru velká škoda.“ dokončuje Drozdík

Jak do budoucna?

Ať už za nezodpovědným chováním některých z nás stojí cokoliv, je důležité myšlenku a poslání iniciativy Ukliďme Česko šířit a podporovat dál. S rostoucím počtem obyvatel roste také počet vyprodukovaného odpadu a tím i zátěž na životní prostředí. Čistá, krásná a nekontaminovaná příroda začíná být spíše vzácností než samozřejmostí. Proto je důležité, abychom naše děti vedly k zodpovědnějšímu chování, aby se staly pozitivní změnou ve vztahu člověka s přírodou. Téměř vše na co si vzpomeneme a co denně používáme má původ z přírody. Bez přírody bychom neměli řadu léků, oblečení, mobilní telefon nebo třeba automobil. Proč je tedy pro nás tak obtížné obal od jídla vyhodit do správného kontejneru nebo odvézt dětskou autosedačku do sběrného dvora? To je opravdu to nejmenší, jak můžeme přírodě oplatit to, co nám dává. A když už to nechceme dělat pro sebe, dělejme to pro své děti, pro svá vnoučata, aby pro ně nebyla příroda jen textem v učebnici přírodopisu nebo dějepisu.

Vystupte z řady a staňte se hrdinou svého města i vy

Do letošního sedmého ročníku akce Ukliďme Česko – Ukliďme Orlovou se můžete zapojit jako dobrovolník pomocí tohoto registračního formuláře. Stačí do něj vyplnit pár údajů o sobě a registraci potvrdit přes svůj e-mail. Registrace je důležitá, jelikož slouží organizátorovi k tomu, aby včas zajistil dostatečný počet pracovních a ochranných pomůcek a případné občerstvení.

Registrovat se můžete jako jednotlivec, ale i jako skupinka, např. sportovní klub, firma apod. Není pak potřeba, aby každý člen skupinky potvrzoval svou registraci, ale jeden člověk za celou skupinku provede registraci a dál už jen edituje počet svých vlastních dobrovolníků. Pomocí kontaktních údajů které zadáte při registraci vás pak informuje organizátor akce o důležitých informacích a změnách, které se týkají akce. Pokud byste si přece jenom nevěděli rady s registrací, koukněte na obrázkový návod zde.

Každý dobrovolník svou registrací zároveň stvrzuje, že se seznámil s důležitými Bezpečnostními pokyny a souhlasí s jejich bezvýhradným dodržováním.

Pochlubte se na sociálních sítích a vyhrajte zajímavé ceny

Ani letos nepřijdou dobrovolníci o foto soutěž o zajímavé ceny. Partnerem soutěže je společnost Canon, která do soutěže věnuje své produkty, např. minitiskárnu. Svými foto / video úlovky můžete tedy nejen něco vyhrát, ale také inspirujete své další kamarády nebo kolegy z práce, když je dáte na svůj Facebook, Twitter, Instagram a další sociální sítě.

Loni pro nejmenší dobrovolníky zakoupil organizátor akce Ukliďme Orlovou limitovanou edici legendárních Igráčků a jeden z dobrovolníků si domů odnes funkční tričko značky Alpine Pro. Na jaké ceny se mohou dobrovolníci těšit letos se účastníci dozví v události akce na Facebooku.